Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

8 Ocak 2020 2 Yazar: Emine Zaman

Uluslararası para transferi maliyet ve paranın alıcıya ulaşma süresi bakımından biraz sıkıntılı bir işlem olarak bilinir. Ayrıca bu işlemi yapan kurumlar sayıca pek fazla değildir. Bu yazıda yurtdışından Türkiye’ye para transferi nasıl yapılır, uluslararası para transferi nasıl yapılır konuları hakkında bilgi verilmiştir. Western Union, Transferwise, SendUPT, MoneyGram, SWIFT gibi sistemler ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderme nasıl yapılır sorusunun cevabını da yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtilmelidir ki yurtdışından Türkiye’ye para transfer etmek maliyetli bir işlemdir. Örneğin, transfer edilen paranın yüzde 5’i masraf olarak bankaya ya da ilgili aracı kuruma ödenebilmektedir. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme ücreti aracı kuruma ya da bankaya göre değişebilir. Yurtdışından Türkiye’ye para yollamak zaman açısından uzun sürebilir. Yurtdışından yollanılan para 2 iş günü gibi bir sürede Türkiye’deki alıcısına ulaşabilir. Lakin her sistemde süre ve maliyet tabii ki aynı değildir. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme için kullanılan sistemlere göre farklılık göstermektedir.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Seçenekleri

Yurtdışından Türki’ye para transferi seçeneklerinden bazıları şunlardır: Western Union İle Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme, Moneygram İle Yurtdışından Türkiye’ye para yollama, Transferwise İle Yurtdışından Türkiye’ye para transferi, SendUPT İle Yurtdışından Türkiye’ye para yollama… Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme seçeneklerinin detaylarına göz atmakta yarar var.

Western Union Nedir? Western Union İle Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi

Western Union uluslararası para transferi gerçekleştirmek için kullanılan aracı kurumlardan biridir. Western Union ile Türkiye’den yurtdışına ve yurtdışından Türkiye’ye para transferi sağlanabilmektedir.

MoneyGram Nedir? Moneygram İle Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

MoneyGram uluslararası para transfer yöntemleri arasındadır. Yurtdışından Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen müşteriler, bu sistem dahilinde para yollayabilirler.

Transferwise Nedir? Transferwise İle Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

Transferwise uluslararası para transfer yöntemlerinden biridir. MoneyGram ya da Western Union gibi yöntemlerden daha yeni bir sistemdir. Transferwise ile yurtdışından Türkiye’ye para yollamak için yurtdışında bir banka hesabınız olmalı ve ayrıca Türkiye’deki para göndereceğiniz kişinin de bir banka hesabı olmalı. Bu şartlar sağlandığında hesaptan hesaba havale yapar gibi, kolay bir şekilde Transferwise ile yurtdışından Türkiye’ye para yollayabilirsiniz.

TransferWise ile para aktarımı yaptığınızda, para sizin yurtdışı hesabınızdan o ülkedeki TransferWise’ın hesabına geçiyor. Aynı zamanda TransferWise’ın Türkiye’deki hesabından da alıcı hesaba para aktarılıyor. Yani, yollanılan para uluslararası dolaşıma girmemiş oluyor, dolayısı ile de maliyet ucuzluyor. Bu bakımdan TransferWise yurtdışından Türkiye’ye para transferi açısından daha ekonomik oluyor diyebiliriz.

SendUPT Nedir? SendUPT İle Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

SendUPT, bir Aktif Bank iştiraki olan UPT ile, Danimarkalı para transfer şirketi Inpay iş birliği sonucunda ortaya çıkan uluslararası para transfer sistemidir. SendUPT ile ucuz ve hızlı para transfer işlemi hedeflenmektedir. Bu sistem ile yurtdışından Türkiye’ye gönderilen para yarım saati bulmadan, Türkiye’deki 10 bin noktada ödenebilir hale gelmektedir. Gönderilen bu para fiziken teslim alınabileceği gibi Türkiye’de bulunan bir banka hesabı ya da kart numarasına da aktarılabilmektedir. SendUPT ile yurtdışından Türkiye’ye para transferinde masraf minimum düzeyde tutulmaya çalışılmaktadır.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer

Yurtdışından Türkiye’ye para yollamak elbette çok kısa sürede gerçekleşmiyor. Tabii bu süre kullanılan sistemle de, gönderilen para miktarı ile de ilişkilidir. Yurtdışından Türkiye’ye gönderilen para minimum 1, maksimum 3 gün içerisinde alıcı hesaba ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra eğer banka aracılığı ile para gönderiliyor ise ve bu banka hem Türkiye’de hem de uluslararası çapta hizmet veren bir banka ise yollanan para 1-2 saat içerisinde de alıcı hesapta olabilmektedir.

Yurtdışından Türkiye’ye Gönderilen Para İçin Ne Kadar Masraf Ödenir?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderimi sırasında müşteriden alınan masraf, para gönderme de kullanılan yönteme göre farklılık göstermektedir. Para, banka aracılığı ile gönderilse dahi, bankasına göre de yine masraf farklılaşmaktadır. Örneğin 18 TL masraf tahsil eden banka da bulunmaktadır, 50 TL kadar masraf tahsil eden de. Western Union gibi aracı kurumlarla yapılan para transferlerinde, paranın uluslararası dolaşmasından kaynaklanan masrafın yanı sıra acente ücreti de tahsil edilmektedir. Yani masraf biraz daha artmaktadır. Söz konusu işlem masrafı 15 Euro civarlarındadır. Yurtdışından Türkiye’ye ücretsiz para yollama imkanı TransferGo için de buraya göz atabilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Limiti Var Mı?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme limiti konusu pek çok kişinin aklında soru işareti oluşturmaktadır. Yurtdışından Türkiye’ye ne kadar para gönderilebileceği konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kaynağının gösterilebilmesi koşulu ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderme limiti yoktur.

Yurtdışından Gelen Para Nasıl Çekilir?

Yurtdışından Türkiye’ye transfer edilen para, bankalar ya da PTT aracılığı ile çekilebilir. Paranın nereden alınacağı hangi sistem dahilinde gönderildiğine bağlıdır. Örneğin Western Union aracılığı ile yurtdışından Türkiye’ye transfer edilmiş olan para, Western Union ile anlaşmalı bankalardan tahsil edilebilir. Türkiye’deki pek çok banka ile Western Union’un anlaşması bulunmaktadır.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Para Gönderme

Kıbrıs’tan Türkiye’ye en kolay para gönderme yöntemi bankacılık sistemi iledir. Ülkemizdeki bankalardan bazılarının Kıbrıs’ta da şubeleri bulunmaktadır. Bu bankaların Kıbrıs’ta bulunan şubelerinden yatırılan para ülkemizden çekilebilmektedir. Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük bankalarına buradan göz atabilirsiniz.