İşte Dünyadaki En Büyük Bankalar! Listede En Büyük Türk Bankalar da Var!

İşte Dünyadaki En Büyük Bankalar! Listede En Büyük Türk Bankalar da Var!

18 Mayıs 2017 2 Yazar: Emine Zaman

Brande Finance tarafından yapılan değerlendirme ile dünyadaki en büyük 500 banka belirlendi. Bu bankaların arasına en büyük Türk Bankalar da girmeyi başardı. Listenin ilk 10 sırasını Çinli ve Amerikalı bankalar elde ederken, Avrupa menşeili faaliyet gösteren bankalar da bu iki ülke merkezli bankaların hemen arkasında yer almayı başardılar. Listenin ilk 10 sırasında yer alan yabancı bankalardan ülkemizde faaliyet gösterenler de bulunmakta.

Dünyanın en büyük bankaları listesinde ilk sırayı ICBC Bank elde etti. Geçtiğimiz yıl ikinci sırada yer alan Çinli ICBC Bank, bu yıl ilk sıraya yükselmeyi başardı.

Geçtiğimiz yıl listenin ilk sırasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri merkezli faaliyet gösteren Wells Fargo, listede bir sıra geriledi.

Listenin üçüncü sırası geçtiğimiz yıla göre değişmedi. Geçtiğimiz yıl da 3. sırada yer alan China Construction Bank listedeki yerini korudu.

Bir Çinli, Bir Amerikalı şeklinde devam eden listede dördüncü sırayı Chase aldı. Evvelki yıl 5. sırada yer alan banka bir sıra yükselmeyi başardı ve bu yıl 4.’lüğe yükseldi.

2016 yılını 6. Sırada kapatan Bank of China bu yıl 5. sıraya yükselmeyi başardı. Geçtiğimiz yılı yedincilikle geride bırakan Bank of America ise bu yıl 6.’lığa çıktı.

Bir başka Çinli banka Agricultural Bank of China bu yıl listede 7.sırayı elde etti. Agricultural Bank of China geçen sene 4. sıradaydı ve bir yılda 3 sıra gerilemiş oldu.

Geçtiğimiz yılı da 8. olarak kapatan Citi Bank ve yine geçtiğimiz yılı da 9. sırada geçiren HSBC bu yıl da listedeki yerlerini korumayı başardılar. Her iki banka da ülkemizde de faaliyet göstermekte.

İlk 10’un son sırasını, geçtiğimiz yılı 11. olarak geride bırakan İspanyol Santander Bankası bir basamak yükselerek elde etti.

Listedeki En Büyük Türk Bankaları

Brande Finance tarafından belirlenen listede Türk Bankaları arasında en üst sırada Akbank yer aldı. Geçtiğimiz sene 116. sırada yer alan Akbank listede 11 sıra gerilemesine rağmen en iyi Türk Bankası olmayı sürdürdü. Akbank bu yıl listeye 127. Sıradan girdi.

Akbank’ın hemen ardından 128. sırayı elde eden Garanti Bankası, geçtiğimiz yıla göre 7 sıra geriledi; zira Garanti Bankası geçtiğimiz yıl listede 121.’ydi. 135.’likten 150.’liğe gerileyen İş Bankası buna rağmen listedeki en iyi Türk Bankaları arasında yer almayı başardı.

Yapı Kredi Bankası da listede geçtiğimiz yıla göre irtifa kaybedenlerden. Banka 162.’likten 178.’liğe gerilese de kendisine ilk 200 içerisinde yer buldu. Brande Finance’ın listesinde Halkbank 196. ve Vakıfbank da 233. olarak deklare edildi. Türkiye’nin en zengin iş adamları listesine buradan ulaşabilirsiniz.