En Zengin Türk Kim Sorusu Cevap Buldu: Murat Ülker!

En Zengin Türk Kim Sorusu Cevap Buldu: Murat Ülker!

3 Mart 2017 2 Yazar: Emine Zaman

FORBES, en zengin Türk iş adamları listesini yayımladı. Ülkemizin en zengin aileleri denilince hemen akla gelen Koç ve Sabancı, kişisel servetler söz konusu olunca listede aynı konumda yer almıyorlar. FORBES Türkiye tarafından 11 yıldır hazırlanan “En Zengin 100 Türk” listesi bu yıl 12. kez açıklandı. Listenin zirvesinde 3,7 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan Murat Ülker yer aldı.

Bankacılık ve sigortacılık alanında önemli faaliyetleri bulunan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ise 3 milyar dolarlık servetiyle listede ikinci sırada yer buldu. En zengin aileler sıralamasında genelde ilk sırada bulunan Koç Ailesi’nden Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Sevim Arsel ile ENKA Şirketler Grubu Onursal Başkanı Şarık Tara, sahip oldukları 2,4 milyar dolarlık servetleri ile birlikte 3. sırada yer aldılar.

En Zengin Türk İşadamlarının Servetleri Artmaya Devam Ediyor!

Listenin dördüncü sırasında 2,3 milyar dolarlık serveti ile Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak yer aldı. Listenin 5. sırasında yine Koç Ailesi’nden 2,2 milyar dolarlık serveti bulunan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç bulunuyor. Listenin 6. sırasında 2,1 milyar dolarlık kişisel serveti ile Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk yer aldı.

Yedinci sırayı Osman Kibar ile Suna Kıraç 2’şer milyar dolarlık servetleri ile paylaştılar. Sekizinci sırayı da 1,9 milyar dolarlık servetleri Filiz Şahenk ve Mustafa Küçük paylaştı. Dokuzuncu sırayı Hamdi Ulukaya ve Suat Günsel 1,7’şer milyar dolarlık servetleri ile, 10. sırayı ise 4 isim; Mehmet Nazif Günal, Nihat Özdemir, Sezai Bacaksız ve Turgay Ciner 1,6 milyar dolarlık servetleri ile paylaştılar.

Toplamda 118 kişilik listede bulunan 46 kişi servetlerini artırdı. Listede bulunanların serveti geçtiğimiz yıla göre 8,2 milyar dolar artış kaydetti ve 102,9 milyar dolar düzeyine yükseldi.