Katılımcı BES’te Fon Seçme Hakkından Habersiz!

Katılımcı BES’te Fon Seçme Hakkından Habersiz!

10 Ekim 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Bireysel emeklilik sistemi dahilinde tasarruf sahipleri fon yönetimi konusunu unutuyorlar. Sisteme dahil olan pek çok birikim sahibi tasarrufunu yönetme hakkını kullanmıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) kayıtlı bulunan 12 milyon katılımcı bulmakta ve toplam tasarruf miktarı 115 milyar lira civarında. Sisteme gerek gönüllü gerekse otomatik olarak dahil olan pek çok katılımcı BES’te fon seçme hakkından habersiz.

Katılımcı BES’te Fon Seçme Hakkından Habersiz!

Bireysel emeklilik sisteminde son yıllarda devlet katkısı, yeni vergi avantajları gibi farklılıklar söz konusu. Verilere göre günümüzde 12 milyon katılımcı Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yer alıyor. Bunlardan 6,8 milyon tasarruf sahibi gönüllü katılımcı iken 5,2 milyon katılımcı ise otomatik olarak sisteme atananlardan oluşmaktadır. BES’te toplam 115 milyar lira tasarruf birikmiş durumda. Söz konusu tasarruflar bireysel emeklilik ve fon yönetim şirketleri tarafından piyasaya sürülmüş olan fonlarda değerlendirilmektedir. Avrupalı Türklere dövizli bireysel emeklilik sistemi hakkı geliyor haberi için buraya göz atabilirsiniz.

BES katılımcısı sistem dahilinde istediği fona yatırım yapabilmekte özgür. Yasal mevzuata göre katılımcı bir yılda 6 kez fon değiştirme hakkına sahip. Hali hazırda ilgili tasarruflar profesyonel olarak fonlarda yönetiliyor olsa da katılımcı fon seçme konusunda serbest. Yani bireysel emeklilik sistemi katılımcıları değişik stratejilerle ilerleyen sistem dahilindeki onlarca fondan istediğini seçerek kendi stratejisini belirleyebilmektedir. Lakin yatırımcıların pek çoğu bu hakkını kullanmamaktadır. Kimi tasarruf sahipleri sistemin fonlar üzerinden işlediğini bilmiyor ve bu durumdan habersiz. Kimi yatırımcılar ise sistem işleyişini biliyor fakat fon değiştirme, fon yönetme işi ile ilgilenecek zamanı olmadığı için ilgilenmiyor. Kimi yatırımcı ise kendi fonunu yönetmeye çalışıyor fakat yanlış tercihler yapabiliyor.

Tasarruf Sahibi Yasal Haklarını Kullanmıyor

Anadolu Hayat Emeklilik kendi portföyünde bulunan 1 milyon  tasarruf sahibi ve 1,2 milyon sözleşmeye dayanarak bazı istatistikler paylaşmıştır. Buna göre sisteme girdiği tarihten bu yana fon dağılımı sözleşmesini değiştirmeyen kesimin oranı yüzde 83, son bir yıllık süreçte fon dağılımı sözleşmesini değiştirmeyenlerin oranı yüzde 95 seviyelerinde. Tasarruf sahiplerinden 6 kez fon değiştirme işlemini gerçekleştirenlerin oranı ise binde 4 seviyesinde.