Gurbetçiye Dövizli BES Geliyor!

Gurbetçiye Dövizli BES Geliyor!

3 Ekim 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Yeni Ekonomi Programını açıklayan Bakan Albayrak, gurbetçilere de müjde verdi. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamında gurbetçiye destek verilecek. Söz konusu uygulama kapsamında 100 dolar yahut Euro yatıran gurbetçi vatandaşlara devlet de 25 dolar ya da Euro destekte bulunacak. Gurbetçiye dövizli BES geliyor haberin devamında detayları bulabilirsiniz.

Gurbetçiye Dövizli BES Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 3 yıllık Yeni Ekonomi Programını (YEP) açıkladı. Toplantıda gurbetçilerin dövizli bireysel emeklilik sisteminden faydalanabileceğini belirten Albayrak, gurbetçilere bu konuda destek verileceğini de iletti. Söz konusu destek; bireysel emeklilik sistemine kaydolan ve sisteme 100 dolar ya da Euro yatıran gurbetçilere yatırdıkları döviz türüne göre 25 dolar ya da Euro destek verilecek. Atılacak yeni adımlara göre emeklilik yatırım fonlarının Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu dahilinde işlem göreceğini söyleyen Albayrak, doğan her çocuğun kumbara hesabı olacağını deklare etti. Bahse konu platform kapsamında müşterinin daha çok kar edebilme şansı bulunmakta olduğunu söyleyen Bakan, bireysel emeklilik primlerini A şirketine yatıran bir müşteri B şirketinin daha başarılı olan fonunu alabileceğini deklare etti. Bu da müşteriye kazanç sağlayacaktır.

Bakan Berat Albayrak kıdem tazminatlarının Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamı alınması ile birlikte sistemin adının değişerek Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi olacağını bildirdi. Albayrak, söz konusu sisteme gurbetçilerinde katılabilmesi, faydalanması ve fayda sağlayabilmesi için çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Bakan Albayrak’ın yeni Ekonomi Programı açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yurt dışında yaşayan yerleşik vatandaşların bahse konu dövizli emeklilik sisteminden faydalanacağını söyledi. Finansal sistemdeki sistemik risk birikimini azaltmak, ürün çeşitliliğini ve finansal birikimi artırmak amacı ile yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşların da dövizli bireysel emeklilik sistemine dahil edileceğini vurguladı. Söz konusu sistem dahilinde 10 yıl ve 56 yaş sınırı bulunmaktadır. 10 yıl primini yatırmış ve 56 yaşını doldurmuş olan gurbetçi Bireysel Emeklilik Sistemi dahilinde emekli olabilecek. Uygulamada bir farklılık öngörülmez ise dövizli emeklilik şartları bu şekildedir. Emekli olan gurbetçi, tasarrufunu ister tek seferde ister aylık olarak alabilecek. Emekliye birikimi hangi döviz türünden tasarruf etmiş ise o döviz türünden geri ödenecektir.