Bankalar Kimin 2021? Türkiye’deki Bankalar Kimin 2021?

Bankalar Kimin 2021? Türkiye’deki Bankalar Kimin 2021?

3 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizde pek çok farklı banka faaliyet göstermektedir. Bu bankalar “banka” çatısı altında birleşseler de sermaye yapılarına göre birbirlerinden ayrışmaktadırlar. Zira bu bankalar arasında; kamu sermayeli bankalar, özel sektör sermayeli bankalar, yabancı sermayeli bankalar ve yatırım bankaları ya da katılım bankaları da bulunmaktadır. Ülkemizdeki bankalar sık sık da hisse satışı ile el değiştirmektedir. Bu nedenle hemen her yıl ülkemizdeki bankaların sahipleri listesi yenilenmektedir diyebiliriz. Bu nedenle ülkemizdeki bankalar kimin 2021 yılında ya da Türkiye’deki bankalar kimin 2021 senesinde sorularının cevabını tek başlıkta topladık.

Bankalar Kimin 2021? Türkiye’deki Bankalar Kimin 2021?

Türkiye Garanti Bankası kimin 2021? Garanti Bankası geçtiğimiz yıl el değiştirmiştir. Bu el değiştirme neticesinde Garanti Bankası ana sermayedarı İspanyol BBVA Grup olmuştur. Garanti kimin, Garanti ortaklık yapısı nasıl buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yapı Kredi kimin 2021? Yapı Kredi Koç Grubu ile İtalyan UniCredit ortaklığındadır. Yapı Kredi ortaklık yapısı hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası kimin 2021? Ziraat Bankası ortaklık yapısı içerisinde söz sahibi hazinedir. Ziraat Bankası hisseleri hazineye aittir. Türkiye Varlık Fonu kurulmasından sonra Ziraat Bankası Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiştir. Ziraat Bankası devletin mi Ziraat Bankası özel mi sorusuna; Ziraat Bankası devlete aittir şeklinde cevap verebiliriz.

Vakıf Bankası kimin 2021? Vakıfbank kimin sorusunun cevabı Vakıfbank ortaklık yapısı içerisindedir. Vakıfbank; T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Vakıfbank Mem. ve Hizm. Em. ve Sağ. Yard. San. Vakfı başta olmak üzere diğer birkaç vakıfın ortaklığındadır. Kamu bankası olarak kabul edilmektedir.