Turkish Bank Kimin Turkishbank Sahibi Kim?

Turkish Bank Kimin Turkishbank Sahibi Kim?

26 Mayıs 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Turkish Bank tarihçesi ile başlayalım… Turkishbank’ın temelleri 1901 yılında Kıbrıs’ta atılmıştır. Kıbrıs Türkleri için yardımlaşma sandığı oluşturmak adına yola çıkan bir grup hayırseverin çalışmaları uzun yıllar aşama aşama devam etmiştir. Çalışmaların sandıktan “banka” aşamasına geçmesi 1940’lı yılları bulmuştur. 1943 yılında Lefkoşa Türk Bankası kurulmuş, banka 1973 yılında Türk Bankası Ltd. adını almıştır. Yurtdışına da açılan Türk Bankası, Türkiye ve İngiltere’de de Turkish Bank adı ile faaliyet göstermektedir. Turkish Bank Kimin Turkishbank Sahibi Kim soruları ile birlikte Turkish Banka dair gerekli bilgileri yazı detayımızda vermeye devam edeceğiz.

Gelişim sürecini tüm hızıyla devam ettiren Turkish Bank, İstanbul’da ilk şubesini 1982 yılında açarak Türkiye’de de faaliyet göstermeye başlamıştır. 1979 yılından itibaren bankanın Londra Bölge Müdürlüğü’nü yapan Tanju Özyol 1984 yılında yapılan genel kurul sonrasında bankanın yönetim kurulu başkanı olmuştur.

Turkish Bank Kimin Turkishbank Sahibi Kim? Turkishbank Ortaklık Yapısı Nasıl?

Turkish Bank’ın günümüzde ortaklı bir yapısı bulunmaktadır. Turkish Bank’ın en büyük hissedarı Özyol Holding konumundadır. Bunun yanı sıra National Bank of Kuwait’in de Turkish Bank’ta önemli bir hissesi bulunmaktadır. Turkish Bank’ın ortaklık yapısı ve hissedarları şu şekildedir.

 • Özyol Holding: %58.92
 • National Bank of Kuwait: %34.29
 • Mehmet Tanju Özyol: %5.63
 • Diğer: %1.16

Turkishbank’ın Kaç Şubesi Var? Turkish Bank ATM Sayısı

Turkishbank’ın şube sayısı 2020 yılı itibariyle 12’dir. Bu sayı Turkish Bank’ın Türkiye içerisinde bulunan şubelerinden ibarettir. Turkish Bank atm sayısı da aynı şekilde 12 olarak belirtilmiştir. Turkish Bank’ın Türkiye, KKTC ve İngiltere’de bulunan toplam şube sayısı ise 38’dir.

Turkishbank’ın Kaç Çalışanı Var? Turkish Bank Personel Sayısı

Turkish Bank personel sayısını da şubeleşme çalışmaları ile doğru orantılı olarak artırmaktadır. Turkishbank’ın çalışan sayısı 225’tir. 2020 yılı itibariyle geçerli olan bu sayı Turkish Bank’ın yalnızca Türkiye’de bulunan çalışanlarının belirtmektedir.

Turkish Bank Güvenilir Mi?

Turkish Bank, Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve İngiltere’de de faaliyet gösteren bir bankadır. Güçlü ortaklık ve sermaye yapısı ile dikkat çeken Turkish Bank’ın güvenilirliği uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından da tespit edilmiş ve ortaya konulmuştur. Turkish Bank ülkemizdeki faaliyetlerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu denetiminde devam etmektedir.

Turkish Bank Yönetim Kurulu Kimlerden Oluşmaktadır?

 • Turkish Bank Yönetim Kurulu Başkanı İ.Hakan BÖRTEÇENE
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Shaikha Khaled ALBAHAR
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Melis BÖRTEÇENE
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu Üyesi Murat ARIĞ
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu Üyesi İ.Ömür YARSUVAT
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu Üyesi George RICHANI
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu Üyesi Jim MURPHY
 • Turkish Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mithat ARİKAN
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyesi Mehmet ÇINAR
 • Turkish Bank Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyesi Abdullah AKBULAK

Turkish Bank İletişim Kanalları

Turkish Bank2ın resmi unvanı; TurkishBank A.Ş olarak kayıtlarda yer almaktadır. Turkish Bank telefon numarası ve diğer Turkish Bank iletişim kanalları aşağıdaki gibidir.

Turkish Bank Genel Müdürlük Adresi: Valikonağı Cad. No:1 / PK: 34371 Nişantaşı / İstanbul

Turkish Bank Genel Müdürlük Telefon No : (212) 373 63 73

Turkish Bank Genel Müdürlük Faks No : (212) 225 03 53-55

Turkish Bank Mersis Numarası: 0871003631728905

Turkish Bank Müşteri Hizmetleri: (212) 373 73 73

Turkish Bank KEP adresi veya Turkish Bank kayıtlı e-posta adresi: [email protected]

Turkish Bank Kimin Turkishbank Sahibi Kim haberi akabinde; Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalara ve KEP adreslerine buradan göz atabilirsiniz.