Swift Kodu Nedir? BIC Kodu İle Swift Kodu Aynı Mı?

Swift Kodu Nedir? BIC Kodu İle Swift Kodu Aynı Mı?

24 Ekim 2017 2 Yazar: Emine Zaman

Dünya üzerinde on binlerce farklı banka faaliyet göstermektedir. Bu bankaların da yüz binlerce şubesi bulunmaktadır. Hemen herkes kendi ülkesinde faaliyet gösteren bankalar konusunda bilgi sahibi olsa da, yabancı ülkelerdeki bankaları herkesin bilme olanağı yoktur. Bu durum doğal olduğu kadar, uluslararası para gönderimlerinde karışıklığa da neden olabileceği için küresel bazda her bir bankaya bir kod tanımlanmıştır. Uluslararası para transferinde bankaları tanımlamak adına kullanılan bu kodlara swift kodu ya da bir diğer deyişle BIC kodu denmektedir. Basit manada “swift kodu nedir?” sorusunun cevabını böyle verebiliriz.

Swift kodu tabiri, global çapta para transferi standardını belirleyen ve kontrol altında tutan Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kuruluşunun baş harflerinden meydana gelmiştir. BIC kodu ise yine İngilizce bir tabir olan; Bank Identifier Codes, yani Türkçe olarak “Banka tanımlama kodları” anlamına gelen ibarenin baş harflerinden müteşekkildir. Dolayısıyla swift kodu ve BIC kodu aslında aynı şeyi belirtmektedir ve aralarında herhangi bir fark yoktur.

Gurbetçiler İçin Swift Kodu Çok Önemli!

Ülkemiz klasik tabirle Avrupa ile Asya arasında tam bir köprü konumunda. Her iki kıtada da toprakları bulunan ülkemizde hem Batılı, hem de Doğulu yatırımcılar bulunuyor. Ayrıca milyonlarca vatandaşımız da Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya üzerindeki diğer ülkelerde de yaşamakta ve çalışmakta. Ülkemizin merkezi konumu, vatandaşımızın global çapta yayılmış olması doğal olarak bankacılık sektörümüzün de küresel boyutta iş yapmasını sağlamaktadır.

Global bankacılık müşterisi olan Türk vatandaşları, çalışmakta oldukları bankaların swift kodu hakkında bilgi sahibi olmak durumundadırlar. Ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankaların swift kodlarını buradan öğrenebilirsiniz.