JP Morgan Kimdir JP Morgan Gümüş Hakkında Görüşleri!

JP Morgan Kimdir JP Morgan Gümüş Hakkında Görüşleri!

29 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

JP Morgan olarak tanınan Amerikalı banker ve sanayicinin esasen ismi John Pierpont Morgan’dır. John Pierpont Morgan ismi kısaca JP Morgan olarak kullanılmış ve Morgan’ın kuruluşunun da bu adı alması ile dünya çapında bilinilirliğe kavuşmuştur. JP Morgan kimdir JP Morgan gümüş rezervi başlıklı haberimizde John Piermont Morgan hakkında detaylı bilgi bulabilir ve Morgan’ın ekonomiye dair görüşlerine göz atabilirsiniz.

JP Morgan Kimdir JP Morgan Gümüş Hakkında Görüşleri!

John Pierpont Morgan 17 Nisan 1837 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir. JP Morgan’ın babası Junius Spencer Morgan ABD çapında önemli bir bankerdi. Oğul JP Morgan da babasının izinde giderek kısa sürede Amerikan Ekonomi çevrelerinde adından söz ettirmeyi başardı. Ortaklı şekilde kurduğu sanayi kuruluşu 1895 yılında J.P. Morgan and Company ismini almıştır. Kısa sürede Amerikan Hükümeti’nin en önemli mali destekçilerinden biri konumuna gelen JP Morgan ve şirketi, 1. Dünya Savaşı öncesinde ABD Hükümeti’ne önemli mali desteklerde bulunmuştur. JP Morgan Bank kimin, JP Morgan Chase Bank hakkında detaylı bilgi için de buraya göz atabilirsiniz.

Amerika’daki Demiryolu Şirketlerine mali destek sağlayan JP Morgan bu mali destekler karşılığında elde ettiği demiryolu şirketlerinin hisseleri ile ABD demiryolu sektöründe önemli bir yer edinmeyi de başardı. 1900’lü yılların başından itibaren şirket birleşmelerine de önemli oranda sermaye ve kredi aktaran JP Morgan’ın büyümesi hızlanarak devam etti. JP Morgan 1913 yılında vefat ettiğinde arkasında kendi ismini taşıyan devasa bir şirket bırakmıştı. JP Morgan’ın ölümünden sonra yerine oğlu John Pierpont Morgan geçmiştir. Birinci Dünya Savaşı esnasına müttefik devletlere gereken mühimmat ve savaş giderleri için önemli krediler sağlayan şirket,  savaşın akabinde Avrupa’da ülkelerin yeniden yapılanması için de kredi imkanı sunarak güçlenmeye devam etmiştir.

JP Morgan Gümüş Hakkında Görüşleri!

JP Morgan Chase Bank kurucusu John Pierpont Morgan değerli metaller haricinde dünyada para yerine geçecek hiçbir şey olmadığını 1912 yılında Amerikan Kongresinde yaptığı konuşmada belirterek tarihi bir gerçekliğe dikkat çekmişti. JP Morgan gümüş ve altınla ilgili; “Sadece altın ve gümüş paradır, başka hiçbir şey değil” ifadesiyle günümüzde dolaşımda olan kağıt paraların aslında bir anlam ifade etmediğini vurgulamıştı. Hali hazırda ülkemizde de faaliyet göstermekte olan Morgan Chase Bank da kurucusunun bu sözüne önem verdiğini gösterir nitelikte adımlar atarak gündeme geliyor. Zira yakın geçmişte JP Morgan gümüş rezervi noktasında önemli bir atılım gerçekleştirdi. JP Morgan Türkiye JPMorgan Bank Türkiye hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

JP Morgan Gümüş Topluyor! JP Morgan Gümüş Rezervi!

JP Morgan özellikle 2010 yılından bu yana önemli ölçüde gümüşe yatırım yapmaya başlamış halde. 2018 yılında JP Morgan gümüş rezervi 140 milyon ons (yaklaşık 4354 ton) seviyesine yükseldi. Bu durum gümüş fiyatlarında da artışa neden oldu. Aradan geçen zaman diliminde JP Morgan gümüş toplamaya devam ederken, hakkında açılan gümüş fiyatlarının manipüle edilmesi konulu soruşturmalar ise devam ediyor. JP Morgan gümüş rezervi 2020 yılı başında daha da arttığı düşünülse de kamuoyu ile paylaşılan resmi bir rakam bulunmuyor.