Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi BAE Dirhemi

Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi BAE Dirhemi

20 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Birleşik Arap Emirlikleri Arap Yarımadası’nın güney doğusunda yer almaktadır. Arapça الإمارات العربية المتحدة, veya el-İmaratü’l-Arabiyyetü’l-Müttahide olan Birleşik Arap Emirlikleri, İngilizce United Arab Emirates şeklinde ifade edilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Türkçe kısaltması BAE ve İngilizce kısaltması da UAE şeklindedir. 7 farklı emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en ünlü emirlikleri Abu Dabi ve Dubai olarak ifade edilebilir. Birleşik Arap Emirlikleri para birimi BAE Dirhemi hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri para birimi olarak “Dirhem” kullanmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Birleşik Arap Emirlikleri Parası BAE Dirhemi Hakkında! Dubai Para Birimi Nedir? Dubai Parası! Abu Dabi Para Birimi Nedir? Abu Dabi Parası! Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Ne Kadar? BAE Dirhemi Kaç TL? Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Alt Birimi Nedir? BAE Dirhemi Alt Birimi! Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Banknotları Nelerdir? BAE Dirhemi Banknotları! Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Madeni Paraları Nelerdir? BAE Dirhemi Madeni Paraları!

Birleşik Arap Emirlikleri Parası BAE Dirhemi Hakkında!

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Central Bank of the UAE, Birleşik Arap Emirlikleri para birimi Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’ni basan kurumdur. Birleşik Arap Emirlikleri para birimi BAE Dirhemi kodu AED olarak kayıtlarda yer almaktadır. BAE Dirhemi sembolü “د.إ” şeklindedir. BAE Dirhemi aynı zamanda DH ya da Dhs. olarak da kısaltılmakta ve bu şekilde ifade edilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Arapça; درهم إماراتي şeklinde ve İngilizce United Arab Emirates dirham şeklinde ifade edilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi 1973 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Dubai Para Birimi Nedir? Dubai Parası!

Birleşik Arap Emirlikleri dahilindeki emirliklerden biri konumunda olan Dubai’nin para birimi de doğal olarak BAE Dirhemi’dir.

Abu Dabi Para Birimi Nedir? Abu Dabi Parası!

Birleşik Arap Emirlikleri dahilindeki emirliklerden biri konumunda olan Abu Dabi’nin para birimi de doğal olarak BAE Dirhemi’dir.

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Ne Kadar? BAE Dirhemi Kaç TL?

Güncel kurla Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi 1,63 Türk Lirası’na eşittir. BAE Dirhemi son yıllarda Türk Lirası karşısında hızla değerlenmektedir. 2013 yılında 1 BAE Dirhemi’nin 0,50 Türk Lirası’na eşit olduğunu belirtebiliriz.

Birleşik Arap Emirlikleri dolar bazında sabitlenmiş para birimleri arasında yer almaktadır. 3,6725 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi 1 Dolara eşit olacak şekilde sabitlenmiştir. Bu sabitlenme 1997 yılında gerçekleştirilmiştir ve o tarihten bu yana da Dolar ile Dirhem arasındaki sabit aynı şekilde devam etmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Alt Birimi Nedir? BAE Dirhemi Alt Birimi!

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi alt birimi Fils olarak kullanılmaktadır. 100 Fils 1 BAE Dirhemi’ne eşit konumdadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Banknotları Nelerdir? BAE Dirhemi Banknotları!

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi banknotları aşağıda listelenmiştir.

 • 5 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
 • 10 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
 • 20 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
 • 50 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
 • 100 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
 • 200 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
 • 500 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
 • 1000 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Madeni Paraları Nelerdir? BAE Dirhemi Madeni Paraları!

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi madeni paraları aşağıda listelenmiştir.

 • 1 Birleşik Arap Emirlikleri Filsi
 • 5 Birleşik Arap Emirlikleri Filsi
 • 10 Birleşik Arap Emirlikleri Filsi
 • 25 Birleşik Arap Emirlikleri Filsi
 • 50 Birleşik Arap Emirlikleri Filsi
 • 1 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Dolardan daha değerli paralara, dünyanın en değerli para birimlerine buradan göz atabilirsiniz.