Ulusoy Elektrik Kimin Ne İş Yapar? ULUSE Hisse!

Ulusoy Elektrik Kimin Ne İş Yapar? ULUSE Hisse!

4 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Ulusoy Elektrik Anonim Şirketi 1985 yılında kurulmuştur. Firmanın biri Endonezya’da olmak üzere 3 üretim tesisi bulunmaktadır. 2014 yılından bu yana hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) ULUSE kodu ile işlem gören Ulusoy Elektrik Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi şirketi arasında yer almaktadır. Ulusoy Elektrik kimin ne iş yapar ULUSE hisse grafiği nasıl, Eaton Industries XX Unlimited Company sahibi kim gibi pek çok sorunun cevabını içeriğimiz devamında bulabilirsiniz.

Ulusoy Elektrik Kimin Ne İş Yapar?

Ulusoy Elektrik; orta gerilim elektrik dağıtım şebekeleri ve endüstriyel tesisler için çok çeşitli elektrik ekipmanının entegre üretimini gerçekleştirmektedir. Firmanın yurt içinde; Ankara ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde ve diğeri Temelli Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde, yurt dışında da Endonezya Cikarang Organize Sanayi Bölgesi’nde olmak üzere 3 fabrikası bulunmaktadır.

Ulusoy Elektrik ne iş yapar sorusuna yukarıdaki gibi kısa şekilde cevap verdikten sonra; Ulusoy Elektrik sahibi kim sorusuna da firmanın ortaklık yapısı yüzdeleri verilerek cevaplanması doğru olacaktır:

 • Eaton Industries XX Unlimited Company – yüzde 93,69
 • Diğer – (Halka Açık filli dolaşımdaki pay) yüzde 6,31

Yukarıda görülen güncel Ulusoy Elektrik ortaklık yapısında firmanın hisselerinin çoğunluğunu Eaton Industries XX Unlimited Company elinde bulundurduğu için Eaton Industries XX Unlimited Company kimin ya da sahibi kim gibi sorular akla gelmektedir. Öncelikle güncel Ulusoy Elektrik Yönetim Kurulu’nu verelim ve akabinde Eaton Industries XX Unlimited Company hakkında bilgi verelim.

Ulusoy Elektrik Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Fernando Zaramella CECCARELLI – Yönetim Kurulu Başkanı (Eaton Corporation – EMEA Elektrik Sektörü, Güç Dağıtım Bölümü’nün Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü)
 • Richard Ian LEDGARD – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (Eaton Corporation – EMEA Elektrik Sektörü, Güç Dağıtım Bölümü Sistemler ve Servisler Müdürü)
 • Görkem KUMBARACI – Yönetim Kurulu Üyesi (Polimer Kauçuk Sanayi ve Pazarlama A.Ş. – Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Finans Lideri)
 • Cömert VARLIK – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • Nedim Seçkin ÜLGEN – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi (EDB Enerji Danışmanlık Ltd. Şti. – Kurucu Ortak)

Eaton Industries XX Unlimited Company Nedir / Kimin / Ne İş Yapar?

Eaton Industries XX Unlimited Company, İrlanda’nın en büyük firması olan Eaton Corporation’ın iştirak şirketidir. Eaton Corporation S&P 500’de işlem görmektedir. Eaton Industries XX Unlimited Company Ulusoy Elektrik A.Ş hisselerine 2019 Haziran’ında sahip olmuştur. Eaton Industries XX Unlimited Company’nin bahse konu tarihte yapmış olduğu satın almada:

 • Sait Ulusoy – yüzde 39.93
 • Akgül Ulusoy – yüzde 18.43
 • Enis Ulusoy – yüzde 11.98
 • Kubilay Hakkı Ulusoy – yüzde 13.93

Hisseleri için 235 milyon 90 bin 781,49 Amerikan Doları ödeme gerçekleştirilmiştir. 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Eaton Corporation’ın yıllık geliri 20 milyar doların üzerindedir. Eaton Corporation, merkezi Dublin’deki Eaton House’da ve Cleveland’daki Eaton Center’da büyük bir idari merkeze sahip küresel bir İrlandalı sanayi şirketidir. 1911 yılında kurulan firmanın dünya genelinde 96 binden fazla çalışanı bulunmaktadır.

150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Eaton, mobil ve endüstriyel hidrolik, elektrik sistemleri ve güç dağıtımı, araç ve uçak bileşenleri için bileşenler ve sistemler geliştirmekte ve satmaktadır.

Ulusoy Elektrik Hisse ULUSE Performansı Nasıl?

2014 yılından bu yana Borsa İstanbul’da (BIST) faaliyet gösteren Ulusoy Elektrik hisseleri aradan geçen zaman diliminde genellikle artan bir grafik çizmiştir. 2015 ve 2016 yıllarının Aralık aylarını 4 lira seviyelerinde dar bantta aşağı ve yukarı yönlü hareketlerle geçen ULUSE; 2017 yılı başında yükselişe geçmiş ve 2017 Aralık’ında 9 liranın üzerine tırmanmıştır.

Yükselişine bu seviyeden de devam eden Ulusoy Elektrik hissesi ULUSE 2018 Aralık Ayı’nda 15 lira üzerini görmüştür. 2019 yılı Haziran Ayı’nda gerçekleşen büyük hisse satışı esnasında ULUSE hisse 20 liranın üzerinde bulunmaktaydı. El değiştirmenin akabinde de hız kesmeyen ULUSE 2020 yılı başında 30 lirayı, ilk baharında 40 lirayı ve sonbaharında da 50 lirayı geçmişse de bu noktadan gelen kar satışları ile 50 liranın altına gerilemiştir.

4 Aralık 2020 Günü’ne 47,26 lira seviyesinden başlayan Ulusoy Elektrik hisselerinin geleceğine dair yatırımcıların ve piyasaların meraklı takipleri sürmektedir.

Ulusoy Elektrik Haberleri KAP, İş / Staj Başvurusu ve İletişim Bilgileri

Ulusoy Elektrik borsaya kote bir şirket olması hasebiyle önemli gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a bildirmektedir. Ulusoy Elektrik hakkındaki haberler ve gelişmeler KAP üzerinden takip edilebileceği gibi kamuya açık kanallardan; yazılı, görsel vb. medya kanallarından da takip edilebilmektedir.

Ulusoy Elektrik iş başvurusu, staj başvurusu gibi konular hakkında firmanın resmi internet sitesinde yer alan “İK” (İnsan Kaynakları) üzerinden firmaya ulaşmak gerekmektedir. Ulusoy Elektrik iletişim kanalları ve resmi KAP sayfası aşağıdaki gibidir:

 • Ankara ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Merkez Ofis Adresi: 1. Organize Sanayi Bölgesi Oğuz Cad. No: 6 Sincan 06935 Ankara / TÜRKİYE
 • Ankara ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Merkez Ofis Adresi Tel: +90 312 267 07 12 (pbx)
 • Ulusoy Elektrik İstanbul Ofis Adres: Ofisim İstanbul İş Merkezi Cevizli Mah. Tugay Yolu Caddesi, B Blok 9. Kat Ofis No: 50, Maltepe / İstanbul / TÜRKİYE
 • Ulusoy Elektrik İstanbul Ofis Tel: +90 216 441 68 00 (pbx)
 • Ulusoy Elektrik İzmir Ofis Adresi: Su Plaza 1201/1 Sk. No:2 D:303 Yenişehir / İzmir / TÜRKİYE
 • Ulusoy Elektrik İzmir Ofis Tel: +90 541 858 01 17
 • Ulusoy Elektrik Endonezya Adresi: JL. Kayu Manis II Blok F10 No. 3J & 3K Kawasan Industri Delta Silicon III Cikarang/BEKASI 17550 Jawa Barat – ENDONEZYA
 • Ulusoy Elektrik Endonezya Tel: +62 21 8991 1403

Ulusoy Elektrik A.Ş. KAP Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/ozet/2374-ulusoy-elektrik-imalat-taahhut-ve-ticaret-a-s