Tukaş Ne İş Yapar Ortaklık Yapısı Nasıl? TUKAS Hisse!

Tukaş Ne İş Yapar Ortaklık Yapısı Nasıl? TUKAS Hisse!

14 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 1962 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde; Turgutlu Konservecilik Anonim Şirketi ismi ile kurulmuştur. Sıkça karşılaştığımız “Tukaş ne demek” sorusunun cevabı da burada saklıdır. Tukaş açılımı; Turgutlu Konservecilik A.Ş.’nin kısaltmasıdır. 1967 yılında OYAK tarafından satın alınan ve 1981 yılında Torbalı fabrikasını faaliyete geçiren Tukaş’ın hisseleri 1994 yılında o zamanki adı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem görmeye başlamıştır. Hali hazırda Tukaş hisseleri BIST’te TUKAS kodu ile işlem görmeye devam etmektedir. Tukaş ne iş yapar ortaklık yapısı nasıl soruları başta olmak üzere firma hakkında pek çok farklı soru içeriğimizde detaylı olarak cevaplandırılmıştır.

Tukaş Ne İş Yapar Ortaklık Yapısı Nasıl?

Turgutlu Konservecilik Anonim Şirketi ismi ile 2002 yılına kadar gelen firma bahse konu tarihte şirket unvanını Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirmiştir. 2014 yılına gelindiğinde Tukaş hisselerinin çoğunluğu OYAK’tan Okullu Gıda tarafından satın alınmıştır. 2015 yılında Tukaş Dış Ticaret A.Ş. kurulmuş ve 2018 yılında da Akhisar Fabrikası üretime başlamıştır.

Tukaş Gıda ve Sanayi Ticaret A.Ş. isminden de anlaşılacağı üzere gıda sektöründe faaliyet göstermektedir. Tukaş; salçadan turşuya, konserveden hazır yemeklere, zeytinden reçellere kadar geniş bir skalada gıda üretimi ve ticareti yapmaktadır. Tukaş ortaklık yapısı güncel olarak şu şekildedir:

 • Cem Okullu – yüzde 45,78
 • Cengiz Okullu – yüzde 19,94
 • Diğer – yüzde 34,28 ( Borsada halka açık fiili dolaşımdaki pay yüzde 32,81)

Bu noktada akıllara doğal olarak; Cem Okullu ve Cengiz Okullu kimdir, Okullu Ailesi ne iş yapar gibi sorular gelmektedir. 1930 yılında Ankara’da kurulan Okullu Gıda’nın en bilindik markası Cem Zeytin’dir. 1990’lı yılların başlarına kadar Balıkesir’in Edremit İlçesi başta olmak üzere üretim yapan firma 90’lı yıllardan itibaren aile şirketi olan yapısını kurumsallaştırma kararı almıştır. Cem Okullu’nun borsadaki işlemlerine dair daha önce SPK tarafından alınan tedbir kararları ulusal yazılı medyaya yansımıştı. Okullu Gıda hakkında Cem Zeytin resmi internet sitesinden daha detaylı bilgi edinilebilir.

Tukaş Gıda Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Cem Okullu – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Cengiz Okullu – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • Ebgü Senem Demirkan – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi
 • Sedat Erkul – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ümit İhsan Yayla – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi

Tukaş Gıda TUKAS Hisse Performansı Nasıl?

Tukaş Gıda Borsa İstanbul’da TUKAS kodu ile işlem görmektedir. Tukaş Gıda hissesi TUKAS grafiğinin son 5 yılı incelendiğinde inişli çıkışlı bir grafik dikkat çekmektedir. 2015 yılı Aralık Ayı’nda 2 liranın hemen üzerinde işlem gören TUKAS hisse; dar bantta gerçekleştirdiği inişli çıkışlı hareketlerle 2018 yılı Aralık Ayı’na 1,6 lira seviyesinden gelmiştir.

2019 yılı başından itibaren yükseliş trendine giren Tukaş hisseleri; 2019 yılı sonunda 12 liranın üzerine çıkmıştır. Yükselişini 2020 yılının ilk ayında da sürdüren Tukaş hissenin Şubat 2020’de 16 lirayı aştıktan sonra Nisan ayına kadar 8,5 lira seviyesine gerilemesi ve akabinde yeniden artarak Mayıs Ayı’nda 17 liranın üzerini görüp tekrar gerilemesi dikkat çekmiştir.

Mayıs 2020 sonunda 8,5 lira seviyesinde bulunan TUKAS hissesi; 14 Aralık itibari ile 11 liranın hemen üzerinden işlem görmektedir. Tukaş Gıda hisselerinin 2020 yılı sonunu nasıl tamamlayacağı ve 2021 yılında göstereceği performans piyasa aktörleri tarafından merakla takip edilmektedir.

Tukaş Gıda Haberleri KAP ve İletişim

Borsaya kote durumdaki Tukaş hakkında önemli gelişmeler firma tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP üzerinden paylaşılmaktadır. Tukaş haberleri KAP üzerinden ve kamuya açık kaynaklardan (yazılı, görsel, işitsel vb. medyadan) takip edilebilir. Tukaş Gıda iletişim kanalları ve KAP sayfası bağlantısı aşağıdaki gibidir:

 • TUKAŞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Adres: Çaybaşı, İzmir Aydın Cd. No: 51, 35880 Torbalı / İzmir
 • TUKAŞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. TEL: 0232 865 15 55
 • TUKAŞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. FAX: 0232 865 11 45

TUKAŞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. KAP Sayfası Bağlantısı: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/ozet/1101-tukas-gida-sanayi-ve-ticaret-a-s