İtalya ve Avusturya da Asgari Ücret!

İtalya ve Avusturya da Asgari Ücret!

25 Ekim 2018 2 Yazar: Suat Bulut

Dünyada asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında Avrupa ülkeleri başı çekiyor. Diğer kıtalarda asgari ücreti yüksek olan ülkeler ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Japonya ve Kanada gibi ülkeler de asgari ücretin nispeten yüksek olduğu Avrupa harici ülkelerin başında geliyor. Peki İtalya’da asgari ücret ne kadar? Avusturya asgari ücreti kaç lira olarak uyguluyor?

Avrupa’da pek çok ülke asgari ücret rakamı açıklayıp bu ücret üzerinden çalışanların maaş almasını kontrol ederken, bazı ülkelerde ise asgari ücret uygulaması bulunmuyor. İtalya ve Avusturya da asgari ücret uygulaması bulunmayan ülkeler arasında bulunuyor. Elbette bu durum bahse konu ülkelerde isteyenin işçisine çok düşük ücret verebildiği anlamına gelmiyor. Zira Avrupa’da sosyal güvenlik sistemi çok iyi düzenlendiğinden, asgari ücret uygulaması olmayan ülkelerde dahi patronlar çalışanlarına yaşam standartlarını minimum seviyede sağlamalarını temin edecek meblağın altında ücret veremiyorlar.

İtalya ve Avusturya da Asgari Ücret

İtalya ve Avusturya da asgari ücret uygulaması yoktur. Her iki ülkede saatlik ücret üzerinden meslek dallarına göre ücret verilebilmektedir. Avusturya’da bir işçi saat başına en az 5 Euro kazanmaktadır. İtalya’da bir işçi çalıştığı saat başına en az 4 Euro kazanmaktadır. Her iki ülkede de bu ücretler, işçilerin çalıştığı sektörlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Asgari Ücret Olmayan Ülkeler Listesi! Avrupa’da Asgari Ücret Uygulamayan Ülkeler Hangileridir?

Avrupa İstatistik Kurumu, Avrupa’da bulunan 28 ülkeden 22’sinin asgari ücret uygulaması ile çalışanlarının minimum alabilecekleri ücreti tayin ettiğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra, 28 Avrupa ülkesinden 6’sında ise asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. İtalya ve Avusturya asgari ücret uygulaması olmayan ülkelerin başında gelmektedir. Avrupa’da asgari ücret olmayan ülkeler şunlardır.

  • Danimarka’da asgari ücret yoktur.
  • İtalya’da asgari ücret yoktur.
  • Güney Kıbrıs’ta asgari ücret yoktur.
  • Avusturya’da asgari ücret yoktur.
  • Finlandiya’da asgari ücret yoktur.
  • İsveç’te asgari ücret yoktur.

Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan asgari ücret rakamları ile ilgili listeye de buradan göz atabilirsiniz.