Aalborg’tan Çimentaş Hisse Satışı! CMENT Hisse

Aalborg’tan Çimentaş Hisse Satışı! CMENT Hisse

14 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Aalborg’tan Çimentaş Hisse satışı! Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası T.A.Ş.’nin hakim ortağı konumunda bulunan Aalborg Portland Espana S.L.’nin CMENT hisselerinden yaptığı 52.440 adetlik satış Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a bildirildi. Aalborg Portland Espana S.L.’nin 14 Ocak 2021 tarihinde Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası T.A.Ş.’a gönderdiği yazıda; bahse konu satışın 59,85 TL’den yapıldığı ve satış sonrasında Aalborg Portland Espana S.L.’nin Çimentaş’taki doğrudan payının yüzde 97,1’den yüzde 97,03’e gerilediği belirtildi. Borsa imalat sektörü şirketleri ve hisseleri listesi için de buraya göz atabilirsiniz.

Aalborg’tan Çimentaş Hisse Satışı! CMENT Hisse Ortaklık Yapısı Nasıl?

Aalborg Çimentaş hisseleri üzerinde yaptığı satışa dair şirkete gönderdiği açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“ Buna ek olarak, Borsa İstanbul A.Ş.’nin 17 Eylül 2020 tarihinde Çimentaş’ın Piyasa Öncesi İşlem Platformu’na alınarak işlem görmeye devam edebileceğini belirten duyurudan bilgimiz olduğunu; yukarıda belirtilen hisse satışının bu gelişme ile alakası olmadığını; APE (Aalborg Portland Espana S.L.) tarafından pay satış yoluyla Çimentaş’ın fiili dolaşımdaki pay oranının 1 Ocak 2021’e kadar yüzde 5’e çıkmasını sağlamanın mevcut piyasa koşullarında mümkün olmadığına dair kararında bir değişiklik olmadığını bu kararımızda bir değişiklik olması halinde bu durumun da gecikmeksizin kamuoyuna duyurulacağını belirtmek isteriz. ”

Aalborg Portland Espana S.L. tarafından yapılan pay satışının akabinde 14 Ocak 2021 tarihi itibari ile Çimentaş İzmir Çimento ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Aalborg Portland Espana S.L. – yüzde 97,03 – sermayedeki payı (84.525.215,39 TL)
  • Diğer – yüzde 2,97 – sermayedeki payı (2.586.269,79 TL)