Türkiye’deki Bankalar Kimin 2020!

Türkiye’deki Bankalar Kimin 2020!

5 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Ülkemiz bankacılık sektöründe faaliyet gösteren pek çok banka bulunuyor. Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar ülke ekonomisini kalkındırmanın, piyasayı canlandırmanın yanı sıra tüketicilerin gerek duyduğu finansman hizmetlerini de sağlamaktadırlar. Vatandaşların pek çoğu tasarruflarını bankalarda değerlendirmekte, nakit ihtiyaçlarını da çeşitli yöntemlerle bankalar aracılığı ile gidermektedirler. Bu bakımdan bankalar vatandaşların hayatında önemli bir yere sahiptir ve Türkiye’deki bankalar kimin 2020 sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Ülkemizdeki bankalar kimin 2020 yılında göz atalım…

Türkiye’deki Bankalar Kimin 2020! Bankalar Kimin 2020?

Yapı Kredi kimin 2020? Yapı Kredi Koç Grubu ile İtalyan UniCredit ortaklığındadır. Yapı Kredi ortaklık yapısı hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye Garanti Bankası kimin 2020? Garanti Bankası geçtiğimiz yıl el değiştirmiştir. Bu el değiştirme neticesinde Garanti Bankası ana sermayedarı İspanyol BBVA Grup olmuştur. Garanti kimin, Garanti ortaklık yapısı nasıl buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vakıf Bankası kimin 2020? Vakıfbank kimin sorusunun cevabı Vakıfbank ortaklık yapısı içerisindedir. Vakıfbank; T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Vakıfbank Mem. ve Hizm. Em. ve Sağ. Yard. San. Vakfı başta olmak üzere diğer birkaç vakıfın ortaklığındadır. Kamu bankası olarak kabul edilmektedir.

Ziraat Bankası kimin 2020? Ziraat Bankası ortaklık yapısı içerisinde söz sahibi hazinedir. Ziraat Bankası hisseleri hazineye aittir. Türkiye Varlık Fonu kurulmasından sonra Ziraat Bankası Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiştir. Ziraat Bankası devletin mi Ziraat Bankası özel mi sorusuna; Ziraat Bankası devlete aittir şeklinde cevap verebiliriz.