Schufam Var Kredi Lazım Kredi Schufa Olsa Bile!

Schufam Var Kredi Lazım Kredi Schufa Olsa Bile!

24 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Almanya gerek Avrupa’nın ve gerekse dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer almaktadır. Bunu da üretim ekonomisi ile yapmakta ve ekonomik sistemi kontrol altında tutarak sağlamaktadır. Almanya ekonomik sistemi kontrol altında tutmanın dünyadaki öncü devletleri arasında yer almaktadır. Alman Devleti’nin ülkedeki ekonomiyi kontrol altında tutma araçlarından en önemlisi “Schufa” ya da “Schufa Kaydı” olarak bilinen sistemdir. Schufam var kredi lazım kredi schufa olsa bile çıkar mı gibi sorular da tam da bu noktadan çıkmaktadır.

Schufa Belgesi Nedir? Almanca Schufa Ne Demek? Schufa Türkçesi Nedir?

Schufa Almanca direkt “şu” anlama gelir denilemez. Zira Schufa özel bir kurum adıdır. Türkiye’deki karşılığı; “Kredi Kayıt Bürosu” ya da “Findeks”tir. Yani Schufa Türkçe karşılığı direkt yoktur. Almanya’da bireylerin ve şirketlerin ekonomik geçmişini kayıt altına alan kuruma Schufa ve bu kurumun verdiği belgeye de Schufa Belgesi denir. Schufa hakkında detaylı bilgiyi bu haberimizden görebilir ve Schufa düzeltme yöntemlerini okuyabilirsiniz.

Schufam Var Kredi Lazım Kredi Schufa Olsa Bile!

Almanya’da ekonomik hayatın hemen her alanında Schufa çok önemli bir etkendir. Taksitli alış veriş yapmaktan bankalarda hesap açmaya ve kredi çekmeye, telefon almaktan ev almaya ve araba almaya kadar onlarca farklı işlemde Schufa puanı kişilerin karşısına çıkabilmekte ve engel teşkil edebilmektedir. Haberimiz devamında Schufam var kredi lazım diyenlere ve kredi schufa olsa bile nasıl kullanılır diyenlere yol gösterilmektedir. Ancak Schufa puanı yükseltmek de mümkündür. Schufam neden düşük, Schufa puanı yükseltmek, Schufa skoru arttırmak için de buraya göz atabilirsiniz.

Almanya’da bütün bankalar Schufalı (olumlu not olursa) kredi sağlamaktadır. Oysa Schufa kaydı olumsuz olanlar ve Schufa Belgesi negatif olan kişiler Schufasız kredi kullanmak istemektedirler. Schufasız kredi Almanya’da birkaç yöntemle kullanılabilmektedir. Schufasız kredi kullanabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gelirlerini belgeleyemeyen kişiler Schufasız kredi kullanabilir.
  • Almanya’da borçlardan kurtulma amacı güdenler Schufasız kredi kullanabilir.
  • Almanya’da işsizlere kredi talebinde bulunanlar Schufasız kredi kullanabilir.
  • Almanya’da borcum var diyen kişiler Schufa kredi kullanabilir.

Schufasız kredi veren bankalar… Almanya’da Schufa kaydı olanlara, Schufa kaydı negatif olanlara da kredi sağlayan bir seçenek mevcuttur. Bu da Almanya Auxmoney kredi sistemidir. Mevduatlarına gelir sağlamak isteyenlerin, paralarını banka yerine borç talep eden kişilere faizi ile vermelerini yöneten sisteme Auxmoney ismi verilmektedir. Schufa kaydı negatif olanlar Almanya’da Auxmoney kredi sistemini kullanabilirler. Almanya Auxmoney kredi detayları buradan net olarak incelenebilir.

Schufa Kaydı Olan Türkiye’den Kredi Çekebilir Mi? Schufasız Kredi Veren Bankalar!

Schufam var kredi lazım kredi schufa olsa bile çıkar mı diyenler için bir diğer seçenek de Türkiye’den kredi çekmek olabilir. Zira Schufa kaydı olanlar Türkiye’den kredi kullanma imkanına sahiptir. Schufa kaydı negatif olması Türkiye’den kredi kullanmaya engel değildir. Türkiye’deki bankalar KKB skoru ya da Findeks notu ışığında kredi taleplerini değerlendirmeye almaktadır. KKB skoru ya da Findeks notu düşük olmayan kişi Almanya’da olumsuz Schufa kaydına sahip olsa da Türkiye’deki bankalardan kredi kullanabilmektedir. Ayrıca Türkiye’de banka harici kredi veren kuruluşlar ile de görüşmek ve finansman desteği sağlamak mümkündür. Türkiye’de banka dışında kredi veren kurum ve kuruluşlar için buraya göz atılabilir.