Banka Harici Kredi: Senetle Kredi Var Mı?

Banka Harici Kredi: Senetle Kredi Var Mı?

6 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bankalardan kredi kullanmak nakde ihtiyaç duyanların ilk seçenekleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte bankalardan kredi alamayan, kredi notu düşük olan yahut bunu tercih etmeyen vatandaşlar bulunuyor. Bahse konu vatandaşlar; banka harici kredi veren kurumlar var mı, banka harici kredi veren yerler hangileri, senetle kredi var mı ve kredi çıkartan finans kuruluşları hangileri gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar.

Banka Harici Kredi Veren Kurumlar

Banka harici kredi veren kuruluşlar ile ilgili olarak aşağıdaki listelenen seçenekleri incelemek faydalı olabilir.

Finansal Kiralama Kuruluşları Kredi!

Finansal kiralama kuruluşları da kredi verebilmektedir. Bunlardan bazıları; Şeker Finans, Pamuk Finans, Garanti Finansal Kiralama, Vakıf Finansal Kiralama, Yatırım Finansal Kiralama vb. şeklindedir. Bu gibi finans şirketleri müşterilerin farklı büyüklükteki ve vadedeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi olanağı sunmaktadır. Finansal kiralama şirketlerini buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Faktoring Kuruluşları Kredileri

BDDK’ya bağlı pek çok faktoring şirketi bulunmaktadır. Bu faktoring kuruluşları senet karşılığında para vermektedir. Yani faturası olan bir harcamanıza ait olan seneti faktoring firmasına götürerek finansman sağlayabilirsiniz. Bu şirketlere örnek verecek olursak; Sümer Faktoring, Acar Faktoring, Şirinoğlu Faktoring Şirketi, Pamuk Faktorin Şirketi… Faktoring kuruluşlarını detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Finans Kuruluşu Kredileri ve Finansman Şirketi Kredileri

ALJ Finans, DD Finans (Doruk Finansman), EVKUR, Hemenal Finans, Koç Fiat Kredi, Koç Finansman, Mersedes Benz Finansal, Orfin Finansman, Şeker Finans, TEB Finansman, Tırsan Finansman, Turkcell Finansman (Financell), VFS Finansal Kiralama, Volkwagen Doğuş Finans (VDF) gibi şirketler de kredi hizmeti verebilmektedir. Bu şirketlerden bazıları araç, bazıları konut bazıları ise mağaza alışverişi için kredi sağlayabilmektedir. Bankalardan finansman sağlamak istemiyorsanız, bu kuruluşları tercih edebilirsiniz. Finansman kuruluşları için buraya göz atabilirsiniz.

Holdingler

Bu kategoride finansman sağlayan iki holding bulunmaktadır. Birincisi TEB Holding A.Ş, diğeri ise Koç Finans Hizmetleri A.Ş’dir. Sitemizin arama kısmından bahse konu şirketleri aratarak inceleyebilirsiniz.

Yabancı Bankaların Türkiye Temsilcilikleri Kredileri

Yabancı bankaların Türkiye temsilcilikleri de bankalar haricinde kredi veren kuruluşlar arasındadır. Örneğin İtalya’da bulunan Banka Monte Dei Paschi Di Siena S.P.A’nın Türkiye temsilciliği İstanbul’da; Fransa’daki BNP Paribas S.A’nın Türkiye temsilciliği de İstanbul’da bulunmaktadır. Bunun gibi daha pek çok örnek sayabiliriz.

Ödeme Kuruluşları Kredileri

Bankadan başka kredi veren kuruluşlar arasında ödeme kuruluşları da bulunmaktadır. Bu tür kuruluşlara da Aypara Ödeme Kuruluşu, Gönderal Ödeme Hizmetleri, Klon Ödeme Kuruluşu gibi örnekleri verebiliriz.

Varlık Yönetim Şirketleri Kredileri

Varlık yönetim şirketleri de finansman sağlayabilmektedir. Birlik Varlık Yönetim A.Ş, Arsan Varlık Yönetim Şirketi A.Ş Türkiye’deki pek çok varlık yönetim şirketinden ikisidir.

Senetle Kredi Var Mı?

Senetle kredi; vatandaşın bir ya da birden fazla uzun vadeli senet düzenleyerek bir şahsa vermesi ve karşılığında nakit alması olarak biliniyor. Bu durum faiz karşılığında ve kredi şeklinde yapıldığında yasalara aykırıdır. Türk Ceza Kanunu’nda “tefecilik” suçunu oluşturur. Ayrıca Bankacılık Kanunu’na da muhalefet suçunu içerir. Dolayısı ile senetle kredi hukuki olarak yoktur ve bu yolla borçlanmak kanuni olmadığı gibi asla tavsiye de edilmez ve farklı riskler barındırır. Senetle araç alma hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.