Mevduat Faizleri Yükselir Mi 2020!

Mevduat Faizleri Yükselir Mi 2020!

24 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

2020 yılında bankaların mevduat faizleri yükselir mi sorusu, tasarrufunu vadeli mevduat hesabına yatırarak değerlendirmek isteyen tüketici için merak konusu. Merkez Bankası PPK tarafından 2019 Temmuz ayından bu yana faiz indirimleri gerçekleştirilmesi hasebiyle bankalar da mevduat faizlerini aşağı çektiler. Bu durum birikimini piyasada değerlendirmek yerine vadeli mevduata yatırmak isteyen tüketici için üzücü oldu. Bu haberimizde banka mevduat faizleri yükselir mi 2020, mevduat faizleri düşer mi 2020 gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

2020 Mevduat Faizleri Yükselir Mi? Banka Mevduat Faizleri Düşer Mi 2020?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası uyguladığı ekonomi politikaları gereği kimi zaman politika faizi indirimine kimi zaman da faiz artırımına gidebilir. Yıl boyunca gerçekleşen enflasyon oranı, ülkenin ekonomik durumu ve diğer finansal parametreler TCMB tarafından değerlendirilerek reel faiz oranı belirlenir. Ülkemiz ekonomik durumuna göre Merkez Bankası 2019 Temmuz’dan yıl sonuna kadar gerçekleştirdiği toplantılarda faiz indirim kararları almıştır. 2019’un son toplantısında Merkez Bankası faizi 2 puan aşağı çekerek yüzde 12’ye indirmiştir.

Kredi notu yükseltme nasıl yapılır hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Banka Vadeli Hesap Faiz Oranları 2020!

Merkez Bankası’nın faiz indirmesi demek ülkede faaliyet gösteren bankaların da faiz indirimi gerçekleştireceği anlamına gelmektedir. Bu bakımdan bankalar gerek kredi faiz oranları gerekse mevduat faiz oranlarında indirime gitmişlerdir. Günümüz piyasa koşullarında Türk Lirası cinsinden mevduat hesaplarına uygulanan en yüksek vadeli mevduat faiz oranı yüzde 12- 13 seviyelerindedir. TL hesapları kapsamında en düşük vadeli mevduat faiz oranı ise yüzde 4- 5 seviyelerindedir.

Merkez Bankası beklenti anketi soruları nelerdir hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Faizleri Neden Düşüyor?

2020 yılında vadeli mevduat faiz oranı seviyesinin yükselmesi, düşmesi ya da aynı kalması Merkez Bankası’nın faiz kararına göre şekil alacaktır. 2020 yılında enflasyon oranı geriler, Türkiye ekonomisi pozitif yönlü gelişmeler yaşarsa mevduat faizleri daha da düşebilir. Aksi bir durum da mevduat faizleri yükselebilir. Mevduat faizlerinin düşmesi ya da yükselmesi ülke ekonomisi ile birlikte Merkez Bankası’nın kararına bağlıdır.