Schufa Puanı Yükseltme Scoring Artırma Mümkün Mü?

Schufa Puanı Yükseltme Scoring Artırma Mümkün Mü?

18 Temmuz 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Almanya’da ikamet eden gerek soydaşlarımız ve gerekse de diğer Almanya’daki yerleşikler için en önemli kurum ve kuruluşlardan birisi de Schufa olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Zira Schufa puanı kişinin Almanya’daki ekonomik faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Schufa puanı düşük olan kişi pek çok sıkıntı ile karşılaşmakta, Schufa kaydı nedeni ile kredi kullanamamakta ve taksitli alış veriş yapamamaktadır. Peki Schufa puanı yükseltme nasıl yapılır, Schufa scoring artırmak mümkün müdür?

Schufa Puanı Nedir? En Yüksek Schufa Puanı Kaçtır?

Schufa puanı kişilerin Almanya’da yaptıkları kredi başvurusu, taksitli alış veriş, kredi kartı başvurusu, yapılan sözleşmeler vb. durumlar neticesinde ortaya çıkan ve kişinin ekonomik karnesini ortaya koyan bir puandır. Almanya’da herhangi bir ekonomik faaliyette bulunulacağında Schufa puanı büyük önem arz etmektedir.

En yüksek Schufa Puanı 100’dür. Kişinin ekonomik davranışları, ödeme geçmişi ve ödeme alışkanlığı, borç durumu ve borç yükü, kredi durumu, kredi başvuruları gibi etkenler neticesinde bu puan düşebilmektedir. Almanya’da Schufa puanı Schufa Scoring ya da sadece Scoring olarak da adlandırılabilmektedir. Almanya online bankacılık uygulaması n26 için buraya göz atabilir, n26 hesabı açtırabilir ve n26 kart ile Almanya’da kredi kartı alabilirsiniz.

Schufa Puanım Neden Düştü?

Schufa puanının düşmesine neden olan pek çok etken vardır. Schufa kaydının oluşmasının akabinde Schufa puanı şu durumlardan etkilenmektedir.

  • Kredi borcu
  • Kredi kartı borcu
  • Taksitli alış veriş yapmak ve ödememek
  • Taksitli alış veriş taksit geciktirme
  • Sözleşmeye aykırı davranış
  • İcra takibi
  • Sürekli kredi başvurusu
  • Sürekli kredi kartı başvurusu
  • Sürekli taksitli alış veriş başvurusu

Yukarıda da saydığımız üzere Schufa puanı pek çok nedenden dolayı düşmektedir. Borç, taksit geciktirme, icra vb. gibi durumların yanı sıra sürekli olarak kredi başvurusunda yahut kredi kartı başvurusunda bulunmak dahi Schufa’yı olumsuz etkilemektedir. İşbank AG Almanya şubeleri ve iletişim bilgileri için de buraya göz atabilirsiniz.

Schufa Puanı Yükseltme! Schufa Scoring Artırma!

Schufa puanı yükseltme için ilk koşul sabırdır. Schufa puanı birkaç ödeme aksatma neticesinde düşer ancak kısa vadede yükselmez. Bu nedenle Schufa puanını yükseltmek isteyen kişi öncelikle sabırlı olmalı ve adımlarını dikkatli atmalıdır. Schufa scoring yükseltmek isteyen kişi ilk iş olarak Schufa bilgilerini kontrol etmeli ve Schufa bilgilerinde yanlışlık var ise bunu kuruma başvurarak düzeltmelidir. Akabinde; bir banka ile iletişime geçmeli, gelirini belgelemeli ve belli bir süre kredi başvurusu ya da taksitli alış veriş yapmamalıdır. Belli bir dönem sonra Schufa puanı bir nebze yükselecek ve kredi kullanmaya hazır hale gelecektir. Bu durumda küçük meblağlı bir kredi kullanılarak ve kredi taksitleri düzenli şekilde ödenerek Schufa puanının daha iyi noktaya gelmesi sağlanabilir.

Bununla ilgili olarak İşbank Almanya şubelerindeki personel ile görüşebilir, Schufa yükseltmek adına İşbank Almanya şubelerinden birine maaşınızı taşıyarak amacınızın Schufa puanınızı artırmak olduğunu söyleyebilirsiniz. İş Bankası Almanya şubesi personelleri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://www.schufa.de/