Adli Mahkumlara 7 Yıl Ceza İndirimi ve 3 Yıl Denetimli Serbestlik Mi Geliyor?

Adli Mahkumlara 7 Yıl Ceza İndirimi ve 3 Yıl Denetimli Serbestlik Mi Geliyor?

10 Ekim 2017 107 Yazar: Emine Zaman

 

Mahkum yakınlarına MÜJDE! 12 Mayıs 2018 tarihinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli af çağrısı yaptı!

Mahkum yakınları yürekleri ağızlarında hapishanelerdeki sevdiklerinden bir haber bekliyorlar. Bir yandan da haberleri takip ederek ceza indirimi ve denetimli serbestlik müjdesini hapishanelerdeki sevdiklerine vermek istiyorlar. Çoğu mahkum yakını sevdiklerinin görüşüne dahi gitmekte zorlanıyor. Zira sevdikleri farklı illerdeki cezaevine nakledilmiş durumda ve görüşe gitmek büyük maddi külfet anlamına geliyor. Burada sayamayacağımız yüzlerce mağduriyet ile yüz yüze kalan mahkum ve mahkum yakınlarını son günlerde heyecanlandıran bir gelişme oldu. Bunun sebebi de mahkumlara 7 yıl ceza indirimi ve 3 yıl denetimli serbestlik geleceği yönünde ortaya çıkan bir belge. Öncelikle bu belgeyi yayımlayalım ve akabinde yorumumuzu belirtelim…

7 yıl ceza indirimi

7 yıl ceza indirimi

mahkuma ceza indirimi ve denetimli serbestlik

mahkuma ceza indirimi ve denetimli serbestlik

3 yıl denetimli serbestlik

7 yıl ceza indiriminden yararlanacaklar

 

Evet belgede görüldüğü üzere TC Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü ibaresi göze çarpıyor. Ayrıca dosya numarası olarak: 2017/0009-2002-BK0103 sıra numarası verilmiş. Belgenin 20.02.2017 tarih ve “0009-2002-AKGM10-1549Y” sayılı yazıyla Bakanlar Kurulu’na sunulduğu vurgulanmış. Tüm bu ibareler bu belgenin sahte olma ihtimalini bir hayli zayıflatıyor. Yani bu belgenin sahih olma olasılığı bir hayli yüksek. Ayrıca belgenin devamı incelenirse ne kadar profesyonel bir dille kaleme alındığı ve bütün maddelerin ince ince anlatıldığı da görülecektir.

Mahkum yakınlarına MÜJDE! 12 Mayıs 2018 tarihinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli af çağrısı yaptı!

Bilhassa belgede geçen 7 yıllık ceza indiriminden “yararlanamayacak” olanlar kısmında yalnızca terör suçluları ve cinsel suçların “bir kısmından” ceza alacakları sayması kayda değer. Ki bu noktada dahi sarkıntılık ile kamuoyunun “küçük gelinler” olarak bildiği grubun bu maddeden yararlandırılması belgenin uzman eller tarafından hazırlandığı intibasını bir kez daha veriyor. Adli mahkum yakınları sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yıl Ceza İndirimi ve Denetimli Serbestlik Hala Neden Çıkmadı?

Gelelim en can alıcı noktaya: Peki bu “gerçek” gibi görünen belge aradan geçen yaklaşık 7 aylık zaman diliminde neden devreye konulmadı? Bu kısmın yorumu önemli. Belgeye dikkat edecek olursanız; alınan kararın akabinde uygulama zamanı olarak 1 Temmuz 2017 ila 15 Temmuz 2017 arası ibaresi konulmuş. Tabii haklı olarak bu zaman dilimi de geçti diyeceksiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ise ADLİ TATİL 20 Temmuz’da başlıyor ve 1 Eylül’de bitiyor. Muhtemelen Bakanlar Kurulu’ndan karar alınırken bu detaya dikkat edilmedi. Zira yine belgeye dikkat edilirse: Bu yasa devreye konulduktan sonra; kaçak konumda olanların maksimum 3 ay içerisinde teslim olmaları isteniyor. Aksi halde bu yasadan yararlanamayacaklarına vurgu yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız mahkuma ceza indirimi ekonomiyi rahatlatır haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Adli tatilde zorunlu davalar haricinde adliyelerin çalışmadığı dikkate alındığında on binlerce kaçağın iş yükünün kaldırılamayacağı muhakkak. Bu nedenle bu kararın uygulamaya konulması bilerek geciktirilmiş diye düşünmek mantığa uygundur. Ayrıca meclisi yaz aylarında olağanüstü toplantıya çağırmaktansa 1 Ekim’de açılan TBMM’den bu konuda bir karar çıkarmak daha mantıklı olacaktır ve kamuoyunun tepkisini çekmeyecektir. Yasanın iki kısımdan oluştuğuna dikkat ederek 7 yıl ceza indiriminden faydalanabileceklerin ve denetimli serbestlikten faydalanabileceklerin farklı olduğuna dikkat etmek lazım.

13-14 Kasım 2017 tarihlerinde mahkum yakınlarının meclisi ziyaretlerini konu alan mahkum yakınları mecliste ceza indirimi istedi haberimize de buradan göz atabilirsiniz.