Şifresiz Ödemede Temassız Kart Limiti 2020

Şifresiz Ödemede Temassız Kart Limiti 2020

11 Ocak 2020 35 Yazar: Şerife Uslu

Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok bankanın katılımı ile kurulan ve önümüzdeki yıl 30. yaşına basacak olan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) şifresiz ödemede temassız kart limiti 2020 yılı için artırıma gidildiğini duyurdu. Vatandaşın hayatına girdiğinden bu yana kullanımı hızla yayılan, hızlı ve güvenli ödeme yöntemi; temassız ödeme limiti 120 TL seviyesine çıkarıldı. Buna göre vatandaşlar tek seferde 120 TL’ye kadar yapacakları harcamaları şifre girmeksizin temassız ödeme yöntemi ile gerçekleştirebilecekler. 120 TL üzerinde yapılacak harcamalarda ise yine temassız ödeme özelliği kullanılabilecek ancak kart şifresinin müşteri tarafından girilmesi istenilecek.

2020 Şifresiz Ödemede Temassız Kart Limiti 120 TL Oldu!

Kartla yapılan ödemelerde temassız ödeme özelliğinin gelmesi ile birlikte, tek seferde yapılan alış verişler için şifresiz temassız ödeme limiti 50 TL olarak belirlenmişti. Vatandaşların temassız kartlara ve temassız ödeme yöntemine ilgisinin artmasının akabinde bu limit zaman içerisinde artırıldı. Son yapılan düzenleme ile şifresiz ödeme temassız kart limiti 120 TL noktasına kadar çıkartılmış oldu. Temassız kart güvenli mi, temassız kart zararları var mı, temassız kart dolandırıcılığı mümkün mü gibi soruların cevabı için buraya göz atabilirsiniz.

Temassız Kart Günlük Limiti Ne Kadar?

Şifresiz temassız ödemelerde temassız kart limiti BKM tarafından belirlenirken, temassız ödemelerin her bir kart için ne kadar limit ile tanımlandığı, temassız kart günlük limit ve temassız kart çekim limiti gibi konular ise bankaların inisiyatifine bırakılmış durumda. Şifresiz ödeme temassız kart limiti 2020 yılı örnekle açıklamak gerekirse;

  • A Bankası temassız ödeme özelliği olan kartlarından, “temassız ödeme” yöntemi ile bir gün içerisinde toplamda azami 500 TL ya da bir günde azami 3 kez ödeme yapmaya izin verirken,
  • B Bankası temassız ödeme özelliği olan kartlarından, “temassız ödeme” yöntemi ile bir gün içerisinde toplamda azami 100 TL ya da bir günde azami 5 kez ödeme yapmaya izin verebilmektedir.

Temassız kart ödeme limitleri banka özelinde farklılık gösterdiği gibi, müşteri özelinde de farklılık arz edebilmektedir. Aynı banka bir müşterisi için temassız kart kullanım limitini 300 TL olarak konumlandırırken, başka bir müşterisi için ise 800 TL olarak konumlandırabilmektedir. Temassız kartlardaki tehlike gerçekçi mi, temassız kredi kartı güvenlik açığı var mı ve temassız kart kopyalama sorunu olur mu gibi sorularınıza da buradan cevap bulabilirsiniz.