Temassız Kart Nasıl Kapatılır? Temassız Kart Dolandırıcılığı!

Temassız Kart Nasıl Kapatılır? Temassız Kart Dolandırıcılığı!

1 Mayıs 2020 8 Yazar: Emine Zaman

Kredi kartlarının ve bankamatik kartlarının hayatımızı ne denli kolaylaştırdığı aşikar. Bununla birlikte kredi kartlarının bazı istenmeyen durumlara sebep olmasına da güncel hayatta sıkça rastlanılmakta. Bilhassa son dönemde bir hayli popüler olan temassız kartlar ile ilgili vatandaşın aklında pek çok soru belirdi. Temassız kartlar üzerinden yapılan dolandırıcılık haberleri de bu soruları körükleyen bir başka etken. Temassız kart dolandırıcılığı, temassız kart nasıl kapatılır vb. gibi “Temassız kart” dendiğinde aklınıza gelen bütün soruların cevabı haberimizde.

Temassız Kart Özelliği Yalnızca Kredi Kartlarında Mı Var?

Hayır. Temassız kart özelliği kredi kartlarında olduğu gibi banka kartlarında da var. Ayrıca temassız ödeme yapma yöntemleri arasında cep telefonundan ödeme yapma yöntemi de mevcut.

Her Karttan Temassız Ödeme Yapılabilir Mi?

Hayır, bütün kartlardan temassız ödeme yapılamaz. Öncelikle fiziki olarak ilgili kartta temassız ödeme özelliği bulunması gerekir. Akabinde kartın temassız ödemeye açık olması da lazımdır. Bankaların kredi kartları için buraya göz atabilirsiniz.

Temassız Kartların Bir Arada Durması Sıkıntı Yaratır Mı?

Hayır, temassız kartların bir arada durması herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Kartların birbirinden olumsuz yönde etkilenmesi, birbirlerinden para çekmesi ya da manyetik özelliklerini bozmaları yapılarında kullanılan özel teknoloji ile engellenmiştir.

Temassız Kredi Kartı İle Kaç Liraya Kadar Ödeme Yapabilirim?

Temassız kredi kartı ile yapabileceğiniz ödemenin üst sınırını bankanız tayin etmektedir. Bununla birlikte temassız kredi kartı ile şifresiz işlem yapabilmenin üst sınırı 250 TL olarak tayin edilmiştir. Bu tutar bütün kartlar için geçerlidir. Bu tutarın üzerinde yine temassız kartınızı kullanabilir ancak şifre ile işlem yapabilirsiniz.

Temassız Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilebilir Mi?

Temassız kartınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda 250 TL’ye kadar harcama işlemi yapılabilecektir. 250 lira altında temassız kartlar şifre sormadığından 250 lira altı olmak kaydı ile birkaç harcama işlemi yapılabilinir. Temassız kart dolandırıcılığı gibi durumlarda hemen müşterisi olunan banka ile iletişime geçilmelidir.

Temassız Kartım Cebimdeyken Para Çekilebilir Mi?

Temassız kartın ödeme özelliği maksimum 4 santimetreye kadardır. Cebinize 4 santimetre ve altında yaklaştırılan bir pos makinasını fark edemezseniz böyle bir işlem mümkündür. 4 santimetre üzeri mesafelerde ise temassız kart ödeme yapmaz.

Temassız Kartım Kaybolursa Ne Olacak?

Temassız kartınız kaybolursa ve bu durumu fark etmezseniz 250 lira altı alış veriş işlemlerini birden fazla kez kullanan kötü niyetli bir kişi kartınızdan harcama yapabilir. Bu durum bankanızın sizin için belirlediği günlük temassız kart harcama limitine kadar devam edecektir. Kartınızın kaybolduğunu fark eder etmez müşteri hizmetlerini aramanız ve akabinde en yakın kolluk kuvvetine de başvurmanız yararınıza olacaktır.

Temassız Kart Nasıl Kapatılır? Temassız Ödemeli Kart İstemiyorum!

Yeni kart başvurusu yapacaksanız ve kartınızda temassız ödeme özelliği olmasını istemiyorsanız mutlaka bu durumu başvuru esnasında belirtin. Bu şekilde tarafınıza gönderilecek kartın temassız ödeme özelliği olmayacaktır.

Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatmak İstiyorum!

Kredi kartınızın temassız ödeme özelliğini kapatmak için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini aramanız ve kartınızın temassız ödeme özelliğini kullanmak istemediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Bankaların kredi kartları için buraya göz atabilirsiniz.