ATM Para Yuttu ATM Para Sıkışması ve Geri Alma 2023

ATM Para Yuttu ATM Para Sıkışması ve Geri Alma 2023

5 Mart 2017 Kapalı Yazar: Emine Zaman

Gündelik hayatımızı kolaylaştıran ATM’ler, son yıllardaki gelişmeler sayesinde bir banka şubesinde yapılabilecek neredeyse bütün işlemlerin gerçekleştirilebilmesine imkan tanımakta. Bu teknoloji harikası cihazlar dahi; bazen sistemsel, bazen teknik ve bazen de donanımsal olarak hata verebiliyor. Bu hatalar neticesinde de işlem sırasında ATM’ler müşterinin parasını alıkoyabiliyor. “ATM paramı yuttu yahut ATM’de param sıkıştı” diyorsanız yapılacak birkaç kritik hamle ile kolayca çözüme ulaşabilirsiniz. ATM para yuttu ATM para sıkışması ve geri alma detaylarını inceleyelim…

ATM Para Yuttu Ne Zaman Alabilirim?

Bu yöntemlerle ilgili yazımızın devamında yapılması gerekenleri okuyabilirsiniz. Bunun yanında farklı bir sorunla ya da sıkıntı ile karşılaştıysanız, bunu da yazımızın altındaki “yorum” bölümünden bize iletebilirsiniz. Başınıza gelen ATM’de para kalması olayı ile ilgili olarak editörlerimiz yorumunuzu okuyacak ve yine size yazı altındaki yorumunuza cevap olarak yapmanız gereken işlemleri aktaracaklardır.

ATM Para Yuttu ATM Para Sıkışması ve Geri Alma 2023

Öncelikle, herhangi bir nedenden dolayı ATM’de paranızın kalması durumunda, ATM’nin başından ilk etapta asla ayrılmayın. Birkaç dakika içerisinde ATM paranızı iade edebilir. Bu durum gerçekleşmezse ve işlem yaptığınız ATM, banka şubesine bağlı bir ATM ise (banka şubelerinin dış yüzeyinde bulunan ATM’ler için) şube içerisine girerek banka görevlilerinden yardım isteyin. Banka görevlileri paranızı kısa sürede iade edecektir, yahut ATM para sayımının akabinde bıraktığınız irtibat numarasından en geç ertesi iş günü sizinle iletişime geçeceklerdir. Bu konuda bazı bankalar sizden dilekçe doldurmanızı isteyebilir ki; bunun için 5-10 dakika dilekçe yazımı için zaman ayırmanız gerekebilir. ATM’ye sıkışan para ne zaman hesaba geçer, ATM para sayımı ne zaman yapılır göz atabilirsiniz.

Şube Dışı ATM Para Yutması Yahut Mesai Saatleri Haricinde ATM’de Para Kalması

Banka şubesine bağlı olarak hizmet veren ATM’lerde değil de, şube dışında hizmet veren tekil ATM’lerde paranızın kalması, ya da mesai saatleri dışında ATM para yutması gibi bir sıkıntı ile karşılaştıysanız ATM’nin başından yaklaşık 10 dakika kadar ayrılmayın. Bu 10 dakikalık süreçte; ATM üzerinde yazan bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını cep telefonunuzdan arayarak konuyu görevliye anlatın. Olayın geçtiği gün, saat ve konumu net olarak bu konuşma sırasında belirtin, zira müşteri hizmetleri ile aranızda geçen konuşmalar yasal olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede bankadan paranızı geri alamama gibi bir durumla karşılaşırsanız, “kanıt” niteliğinde olabilecek ve ileride işinize yarayabilecek müşteri hizmetleri ses kayıtları bulunacaktır.

Bahse konu ATM’lerle ilgilenen bankaların Para Grup Merkezleri, ATM’ye para yüklemek için geldiklerinde sıkıntıyı giderecekler ve siz de buradan paranızı en geç 1 hafta içerisinde alma imkanına kavuşacaksınızdır. Bazı durumlarda ATM’ler hesaplardan düştükleri paraları müşterilere ödememe gibi bir aksaklık da gösterebilmektedirler. Yahut ödenen meblağın müşteri hesabından düşen tutarla aynı olmadığı durumlar görülebilir. Bu gibi durumlarda yine müşteriler ATM kamerası alanından ayrılmadan müşterisi oldukları bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelilerdir. ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım diyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Kaynaklar: https://en.wikipedia.org/wiki/Automated_teller_machine