ATM Para Sayımı Ne Zaman Yapılır?

ATM Para Sayımı Ne Zaman Yapılır?

13 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

1990’lı yılların akabinde hayatımıza giren ve hızla yaygınlaşan ATM’ler genellikle hayatı kolaylaştırdığı gibi ara sıra da olsa para sıkışması ya da para yutması gibi durumlarda can sıkıcı olabiliyor. Bu gibi durumlarda doğal olarak banka müşterilerinin aklına ATM para sayımı ne zaman yapılır ve ATM para yuttu ne zaman alabilirim gibi sorular geliyor.

ATM’leri iki başlık altında değerlendirmek doğrudur. Bunlardan ilki bir banka şubesine bağlı olarak hizmet veren; gündelik hayatta şubelerin hemen dışında gördüğünüz ATM’ler ve ikincisi de bir banka şubesine bağlı olmayan, bankaların merkezden yönettiği şube dışı ATM’lerdir. Bu iki farklı ATM’nin yönetimleri farklı yerlerden yapıldığı için para sayma zamanları da farklıdır. Yazımızın devamı sadece ATM para sayımı konusunda devam edecek olup, ATM para yutması durumunda yapılacaklar için buraya göz atabilirsiniz.

ATM’lerde Para Sayımı Ne Zaman Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi, şube dışı ATM’ler ve şubeye bağlı ATM’lerde para sayma işlemi farklı zamanlarda yapılmaktadır. Bu nedenle her iki durumu ayrı başlıklar altında değerlendirmek gerekmektedir. Akabinde ATM’ye sıkışan para ne zaman hesaba geçer sorusuna da cevap vermekte yarar var.

Şubeye Bağlı ATM Para Sayımı Ne Zaman Yapılır?

Şubeye bağlı ATM’ler için para sayım işlemi ritüelleri şunlardır.

  • Şubeye bağlı ATM’ler iş günlerinde her gün en az bir kez sayılır.
  • ATM’nin para yutması gibi durumlarda müşterinin başvurusu dahilinde şubeye bağlı ATM’ler günde birden fazla sayılabilir.
  • Müşteri yoğunluğu fazla olan şubelere bağlı ATM’lerde para tükenmesi vb. gibi durumlar nedeniyle para sayma işlemi günde birden fazla kez yapılabilir.
  • Şubeye bağlı ATM’ler hafta sonu ya da resmi tatillerde genellikle sayılmaz. Bununla birlikte ekstrem bir durum gelişmesi halinde banka para grup merkezlerinden gelen yetkililer ATM sayım işlemini gerçekleştirirler.

Şube Dışı ATM’lerin Para Sayımı Ne Zaman Yapılır?

Şube dışında tekil bazda bulunan, herhangi bir banka şubesinin yüzeyinde yer almayan ATM’lerin para sayımı şubeye bağlı ATM’lere göre daha geniş aralıklarla yapılır. Şube dışı ATM’lerin sayımını bankaların “para grup merkezi” vb. şekilde isimlendirdikleri ATM yönetim merkezleri yapmaktadır.

Para grup merkezlerinin bahse konu şube dışı ATM’lere olan uzaklığı ve söz konusu ATM’nin kullanım yoğunluğu aynı zamanda ATM’nin para sayma işlemi sıklığını da ortaya koymaktadır. Minimum bir süre vermek gerekirse; şube dışı bir ATM’nin para sayma işlemi en az haftada bir kez olmak üzere yapılır. Bu durum ATM’de oluşabilecek arıza, para tükenmesi, para sıkışması vb. durumlarda başvuruya bağlı olarak kısalır. Aynı zamanda şube dışı ATM’nin müşteri sayısının artmasının para sayım zamanını kısaltacağını ve yoğun olarak kullanılan şube dışı ATM’lerin günde bir ya da birkaç kez dahi sayılabildiğini vurgulamakta yarar var. ATM para yutmaması için şu habere göz atmakta yarar var.

ATM Para Yuttu Ne Zaman Alabilirim?

ATM’ye sıkışan para ne zaman hesaba geçer ya da ATM para yuttu ne zaman alabilirim sorusu aslında ATM para sayma zamanları ile doğrudan ilintilidir. Zira para yutan ATM’nin banka görevlilerince sayımı yapılmadan ve ATM’de kalan para hesaplanmadan müşterinin parasının hesaba yatırılması ya da müşterinin parasını elden alması mümkün değildir. Dolayısıyla ATM para yuttu ne zaman alabilirim sorusunun cevabı ancak; “söz konusu ATM’nin para sayma işleminin yapılması ve ATM tarafından yutulan paranın tutanağa geçirilmesinden sonra” şeklinde verilebilir.