Bankadaki Param Devlet Garantisi Altında Mı?

Bankadaki Param Devlet Garantisi Altında Mı?

18 Kasım 2017 13 Yazar: Emine Zaman

Vatandaşların hem güvenlik risklerini düşünerek hem de ekonomik getiri elde etmek düşüncesi ile evde saklamak istemedikleri birikimlerini bankaya yatırmaları tabii ve doğru olan davranış şeklidir. Bununla birlikte bankaya para yatıran vatandaşlar bu paranın güvence altında olup olmadığını merak etmekte son derece haklıdırlar. Tasarruflarının güvende olmasını isteyen herkes bankadaki param devlet garantisi altında mı diye haklı olarak sormaktadır.

Türkiye’de kurulan ve resmi olarak faaliyet gösteren bütün bankalara yatırılan mevduatlar devlet garantisi altındadır. Lakin bunun için belirlenmiş bir üst limit bulunmaktadır. Her bir kişinin banka hesabında bulunan meblağ 100 bin Türk Lirası’na kadar devlet garantisi altındadır. Bu limite kadar olan birikimler herhangi bir kötü durumda yahut koşulda devlet tarafından kişiye ödenmektedir.

Bankadaki hesabınızda 150 bin TL bulunuyor ise, bu meblağın 100 bin TL’si devlet güvencesindeyken, 50 bin TL’si ise devlet güvencesi kapsamı dışındadır. Dünyadaki en büyük bankalar listesine buradan ulaşabilirsiniz, listede Türk Bankaları da var.

Bankadaki Döviz Devlet Güvencesinde Midir?

Yukarıda belirttiğimiz 100 bin Türk Lirası üst limit, bankadaki döviz birikimleri için de geçerlidir. Şöyle ki bankada bulunan döviz devlet garantisi altında mı sorusunun cevabı; evet, bahse konu dövizin güncel karşılığının 100 bin Türk Lirası’na kadar olan kısmı devlet güvencesi altındadır.

Güncel kurla örneklendirmek gerekirse hali hazırda bankada bulunan dolar hesabınızdaki tutarın 26 bin doları devlet güvencesindeyken, bu tutarın üzerinde bir birikiminiz varsa o kısım devlet güvencesine girmemektedir. Tıpkı yukarıda verdiğimiz TL hesabı örneğinde olduğu gibi… Bankadaki altın hesapları için de aynı durum geçerlidir. Yatırım araçları ile ilgili bilgi almak ve en iyi yatırım araçlarını görmek için sitemizin ilgili kategorisini buradan ziyaret edebilirsiniz.