Yeşil ve Gri Pasaporta Muafiyet Sınırlaması Getirildi!

Yeşil ve Gri Pasaporta Muafiyet Sınırlaması Getirildi!

10 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bilindiği üzere yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahipleri Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyorlar. Daha önce Avrupa’ya gitmeden evvel hiçbir işlem yapmalarına gerek olmayan ilgili pasaport sahiplerinin artık Avrupa’ya gitmeden önce kayıt yaptırması gerekecek. Yeşil ve gri pasaporta muafiyet sınırlaması uygulaması 2021 yılından itibaren başlayacak.

Yeşil ve Gri Pasaporta Muafiyet Sınırlaması Neticesinde Kayıt İçin 7 Euro Ödenecek!

Yeşil ve gri pasaport sahipleri için yeni bir uygulama söz konusu. Önceden Avrupa’ya seyahatlerini vizesiz gerçekleştirebilen yeşil ve gri pasaport sahiplerinin artık seyahatlerinden önce izin almaları ve kayıt yaptırmaları gerekecek. Söz konusu uygulama 2021 yılından itibaren başlayacaktır. Avrupa Parlamentosu’nun 2018 yılında yaptığı duyuruya göre 2021 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ETIAS sisteminden kayıt yaptıracaklar. Söz konusu izin için Türk vatandaşların 7 Euro harç ödemesi gerekmektedir.

Yapılan açıklamaya göre 18 yaşın altındaki ve 70 yaşın üstündeki yolcular söz konusu harç bedelinden muaf tutulacaklardır. Bunun yanı sıra Avrupa Parlamentosu söz konusu muafiyet sınırlaması hakkında, sınır kontrolünün sağlanması, yasa dışı göç, salgın tehlikesi, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak adına böyle bir uygulama yaptıklarını açıklamıştır. Kayıt için başvuru yapanların bütün evraklarının inceleneceği ve uygun olan başvuruların kabul edileceği açıklamada belirtilmiştir. Herhangi bir güvenlik tehdidi, göç durumu gibi bir sorun ile karşılaşıldığında izin başvurusu reddedilebilecektir.

Söz konusu açıklamaya göre bir kez kayıt yapıldığında giriş izni süresi 3 yıl geçerli olacaktır. Yeşil ve gri pasaport muafiyet sınırlamasının  arka planında son yıllarda Türkiye’de yeşil ve diplomatik pasaport verilen kişi sayısındaki artışın Alman hükümetinde soru işaretlerine neden olması ve söz konusu pasaportların amacı dışında kullanılması yer almaktadır.

Yeşil pasaport nasıl alırım, yeşil pasaport gerekli belgeler, yeşil pasaport avantajları hakkına bilgi için buraya göz atabilirsiniz.