Yeşil Pasaport Edinme Hakkında Değişiklik Yapıldı!

Yeşil Pasaport Edinme Hakkında Değişiklik Yapıldı!

11 Kasım 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karar ve imzasıyla yeşil pasaport edinme hakkında değişiklik yapıldı. Karara göre son 3 yıllık dönemde ortalama yıllık 500 bin doların üzerinde mal ihracatı yapan şirketlerin temsilcilerine yeşil pasaport hakkı getirildi. Bunun yanı sıra yeşil pasaport için gerekli olan ihracat limiti de 1 milyon dolardan 500 bin dolar seviyesine çekildi.

Yeşil Pasaport Edinme İçin Gereken Koşullar

Yeşil pasaport (hususi pasaport) ile ilgili yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası il Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan ilgili karara göre yeşil pasaport sahibi olabilmek için gereken ihracat limiti düşürüldü. Yeşil pasaport alabilmek için firmanın ihracat limiti 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Bunun yanı sıra firmanın temsilcileri de yeşil pasaport sahibi olabilecek. Karara göre son 3 yıllık ortalama ihracat miktarı 500 bin doları aşkın firmaların temsilcileri de yeşil pasaport alabilecek.

Karara göre firma temsilcilerinin yeşil pasaport edinme hakkı şu şekilde düzenlenmiştir. İhracat miktarı 500 bin dolar ile 10 milyon dolar arasında olan firmaların bir yetkilisine, 10 milyon dolar üzeri ile 25 milyon dolar ihracat miktarı olan firmaların 2 yetkilisine, 25 milyon dolar üzeri ile 50 milyon dolar ihracat geliri olan firmaların 3 yetkilisine yeşil pasaport verilebilecektir. Bunun yanı ihracat tutarı 50 milyon dolar üzeri ve 100 milyon dolar arası olan firmaların 4 yetkilisi, 100 milyon doları aşkın firmaların ise 5 yetkilisi yeşil pasaport sahibi olabilecektir.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarına göre bugüne kadar yaklaşık 12 bin ihracatçıya yeşil pasaport verildiğini söyledi. Söz konusu uygulama 2017’de başlamış olup o dönem yeşil pasaport için her yıl ihracat yapma şartı konulmuş idi. Son yapılan düzenleme ile her yıl ihracat yapma şartı kaldırılarak son 3 takvim yılı ortalama ihracat miktarı esas alınmıştır.

2020 Almanya vize ücretleri hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.