Moldova Asgari Ücret 2020 ve Moldova Fiyatlar

Moldova Asgari Ücret 2020 ve Moldova Fiyatlar

10 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasının akabinde bağımsızlığını kazanan irili ufaklı ülkelerin arasında yüzölçümü en düşük olanlarından biridir. 1991 yılında kurulan ülke, Moldova Cumhuriyeti resmi adı ile uluslararası camia tarafından kabul edilmiştir. Romanya’nın kuzeyinde ve Ukrayna’nın güneyinde yer alan Moldova para birimi olarak Moldova Leyi kullanmaktadır. Dolayısıyla başkent Kişinev para birimi de Moldova Leyi’dir. Moldova asgari ücret 2020 yılında ne kadar, Moldova’da fiyatlar nasıl, Moldova ekonomisi nasıl, Moldova ev kiraları nasıl gibi soruların cevabını haberimiz devamında bulabilirsiniz.

Moldova Ekonomisi Nasıl?

Yıllarca fakirlik içinde yaşayan Moldova son yıllarda ekonomik olarak gelişme kaydetmeye başlamıştır. Moldova ekonomisindeki düzelme emareleri ülkenin para birimi Moldova Leyi’ne de yansımaktadır. 2014 yılı sonunda 0,15 Türk Lirası’na denk olan Moldova Leyi hali hazırda 0,35 Türk Lirası’na denk gelmektedir. 100 TL kaç Moldova Leyi yapar sorusuna 35 TL ve 500 TL kaç Moldova Leyi yapar sorusuna da 175 TL şeklinde cevap verebiliriz. Almanya’da asgari ücret 2020 aylık rakamları için buraya göz atabilirsiniz.

Moldova Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadar Uygulanacak?

Moldova asgari ücret 2020 yılında özel sektör ve kamu için ayrı ayrı uygulanacaktır. Moldova asgari ücret aylık 2020 rakamı özel sektör için 100 dolar seviyesindedir. Kamu kurumlarında uygulanan asgari ücret ise 60 dolar düzeyindedir. Kamu sektöründe genellikle asgari ücretin üzerinde ücretler uygulansa da aylık 60 dolar üzerinden maaş alan çalışanlar da bulunmaktadır. Norveç’te asgari ücret 2020 aylık rakamları için de buraya göz atabilirsiniz.

Moldova Ev Kiraları Nasıl?

Moldova’da ev kiraları kırsal kesim ile kentsel kesim arasında çok farklılık göstermektedir. Moldova’nın kırsal kesimlerinde aylık 5 dolara kiralık ev bulunabilirken, kentsel kesimlerde yeni konutlar için aylık kira bedeli 100 dolar seviyesine kadar çıkabilmektedir. Ortalama kira bedeli ise aylık 20-30 dolar seviyesindedir denilebilir.

Moldova’da Fiyatlar Nasıl? Moldova Fiyatlar!

Moldova’da fiyatlar ev kiralarında olduğu gibi kırsal kesim ile kentsel bölgeler arasında çok farklılık göstermektedir. Kırsal kesimde fiyatlar düşükken, kentsel kesimlerde ise fiyatlar yüksektir. Moldova’da ekmek fiyatı 3 ile 5 Moldova Leyi arasında değişmektedir. 1-1,5 lira arasındaki bu fiyat 500 gr. ekmek için geçerli fiyattır. Moldova’da 1 litre benzin 15-20 Moldova Leyi seviyesindedir.