Norveç Asgari Ücret 2020 Rakamı Belli Oldu

Norveç Asgari Ücret 2020 Rakamı Belli Oldu

6 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Kuzey Avrupa ülkeleri zenginlik ve refah seviyesi bakımından son derece iyi durumda bulunuyor. Kişi başına gelir miktarında dünya ortalamasının bir hayli üzerinde bulunan İskandinav ülkelerinin arasında Norveç bir adım daha öne çıkıyor. Norveç sosyal ve ekonomik adalet bakımından da dünyada sürekli ilk üçün içerisinde yer alıyor. Üstelik ülkede asgari ücret uygulaması da bulunmuyor. Norveç asgari ücret uygulaması bulunmayan ülkeler arasında yer almakla birlikte, sektörden sektöre göre çalışanların kazandığı en düşük ücret belli. Norveç asgari ücret 2020 rakamı da bu ücretler üzerinden hesaplanıyor.

Norveç asgari ücret 2020 rakamı ile ilgili haberimizde yanıt bulunabilecek sorular şu şekildedir. Norveç asgari ücret kaç kron 2020’de? Norveç asgari ücret aylık 2020! Norveç asgari ücret 2020! Norveç asgari ücret fiyatı ne kadar 2020? Norveç asgari ücret kaç TL? Norveç asgari ücret kaç dolar? Norveç’te asgari ücret kaç Euro? Norveç mühendis maaşları 2020’de ne kadar? Norveç öğretmen maaşı 2020’de ne kadar?

Norveç Asgari Ücret Aylık 2020 Rakamları! Norveç Asgari Ücret 2020

Başata da belirttiğimiz üzere Norveç’te asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Norveç’te saatlik çalışma ücreti uygulanmaktadır. Ülkede izin verilen minimum çalışma yaşı 15’tir. Norveç yasalarına göre 15 yaşın üzerindeki kişiler belirli sektörlerde ve belirli zaman diliminde çalışmaya başlayabilirler. Yetişkin işgücü olarak ise 18 yaş ve üzerinde çalışmaya başlayan kişiler için uygulanan ücret yükselmektedir. Ülkelere göre saatlik ücretler, en çok para hangi ülkede kazanılır haberine buradan göz atabilirsiniz.

15 ile 18 yaş arasındaki çalışanlar için Norveç’te saatlik ücret 100 kron düzeyindedir. 18 yaş üzeri çalışanlar için bu tutar 110 kron ve üzerine çıkmaktadır. Dolayısıyla 15-18 yaş arası bir kişi için asgari ücret Norveç’te 2020’de aylık 20 bin kron civarıdır denilebilir. 18 yaş üzeri çalışanlar için ise Norveç’te 2020’de asgari ücret aylık ortalama 22 bin kron düzeyindedir.

Norveç Asgari Ücret Dolar, Euro ve TL Karşılık Rakamları!

Norveç para birimi Norveç Kronu’dur. Dolayısıyla Norveç’te kron kazanılır ve kron harcanır. Buna rağmen ülkemizde Norveç’teki asgari ücretin TL karşılığı sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Bu nedenle Norveç asgari ücret 2020 TL, dolar ve Euro karşılıklarını takribi olarak verebiliriz. Norveç para birimi Norveç Kronu hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

  • Norveç’te asgari ücret aylık takribi 1900 Euro seviyesinden başlamaktadır.
  • Norveç’te asgari ücret aylık yaklaşık 2150 dolar seviyesinden başlamaktadır.
  • Norveç’te asgari ücret aylık takribi 12-13 bin TL düzeyinden başlamaktadır.

Norveç Mühendis Maaşları Ne Kadar 2020’de?

Norveç mühendis maaşları, mühendisliğin dalına ve hizmet verdiği sektöre göre değişmektedir. Makine mühendisi, inşaat mühendisi, endüstri mühendisi, bilgisayar mühendisi vb. gibi onlarca dalı bulunan mühendisler; doğal olarak çalıştıkları sektöre, niteliklerine ve iş güçlerine göre ücret elde etmektedirler. Yaklaşık bir mühendis maaşı vermek gerekirse; Norveç’te mühendis maaşları saatlik 200 kron, aylık da 40 bin kron seviyesinden başlamaktadır. Bu da yaklaşık 3800 Euro ve 4250-4300 dolara denk gelmektedir. Norveç bankaları, Norveç’teki Türk bankaları ile ilgili olarak buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mühendisin bilgisi, donanımı, nitelikleri ve çalıştığı sektör göz önüne alınarak kazandığı ücret yükselmektedir. Norveç’te ortalama mühendis maaşları için saatlik 300 kron ve aylık da 60 bin kron rakamı verilebilir. Bu da ortalamada 5700 Euro veya 6350 dolar noktasına denk gelmektedir. Üstün niteliklere ve tecrübeye haiz mühendisler Norveç’te aylık 10 bin dolar ve üzerinde maaş da kazanabilmektedir.

Norveç Öğretmen Maaşları Ne Kadar 2020’de?

Norveç’te öğretmenler için uygulanan maaşlar aylık 50 bin kron, 4500 Euro ya da 5000 dolar ortalamadadır. Öğretmenin niteliği, çalıştığı kurum vb. gibi etkenler ile bu meblağ aşağı ya da yukarı yönlü değişkenlik arz edebilmektedir. Aylık 10 bin dolar seviyesinde kazanan öğretmenler olduğu gibi, sadece saatlik ücret ile bu rakamlara nazaran çok daha düşük ücretler kazanan öğretmenler de bulunmaktadır. Norveç göçmen alıyor mu, Norveç göçmen sorunları ile ilgili de bu habere göz atabilirsiniz.