Yardım Nafakası Nedir Yardım Nafakası Ne Zaman Biter?

Yardım Nafakası Nedir Yardım Nafakası Ne Zaman Biter?

14 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Nafaka, boşanma davalarının ardından hakimin takdir yetkisine bağlı olarak miktarı değişen ve yoksulluğa düşecek olan yahut varsa çocuk için verilmesi öngörülen para olarak bilinir genellikle. Lakin nafaka türleri arasında bir tanesi vardır ki bu yardım nafakası, diğer nafakalardan farklıdır. Akrabaya yardım nafakası olarak da tanımlanabilen “yardım nafakası” ile ilgili detaylar merak edilmektedir. Vatandaşın sorduğu; reşit çocuğun yardım nafakası talebi karşılık bulur mu, nasıl yardım nafakası alırım gibi pek çok sorunun cevabını Yardım Nafakası Nedir Yardım Nafakası Ne Zaman Biter başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yardım Nafakası Nedir Yardım Nafakası Ne Zaman Biter?

4 nafaka türünden biri olan yardım nafakası hısımlar (akrabalar) arasındaki yardımlaşma düşüncesine dayanmaktadır ve akrabaya yardım nafakası olarak adlandırılabilir. Bütün nafaka çeşitlerini buradaki içeriğimizden görebilirsiniz.

  • Yardım Nafakası Yükümlüleri Kimlerdir? Yardım Nafakasını Kim Verir?

Türk Medeni Kanunu 364. madde ve devamındaki maddeler ile düzenlenen yardım nafakası yükümlüleri altsoy, üst soy ve kardeşlerdir. Yani nafaka uygulaması, dede, anne, çocuk, kardeş gibi hısımlar arasında olmakta, boşanma ile bir ilgisi olmamaktadır. Doğrudan boşanma ile ilgili olan yoksulluk nafakasına buradan göz atabilirsiniz. Ayrıca üstsoy ve altsoyun birbirine nafaka verebilmesi için soy bağının illa ki evlilik içi olmasına gerek yoktur.

  • Yardım Nafakası İsteyebilecek Olanlar Kimlerdir? Yardım Nafakasını Kim Alır?

İlgili kanunda belirtilen yardım nafakası talep edebilecek olanlar ise altsoy, üstsoy, kardeşler ve kamuya yararlı kurumlardır. Kamuya yararlı kurumlardan kasıt; yardım nafakası talep etme hakkına sahip olan kişi resmi yahut kamuya yararlı bir kurumda bakım altında ise söz konusu kurum, nafaka yükümlüsüne karşı dava açabilmektedir. Boşanma esnasında çocuklara bağlanan iştirak nafakasını buradan inceleyebilirsiniz.

  • Yardım Nafakası İsteyebilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yardım nafakası talebinde bulunabilmek için öncelikle nafaka isteyenin yoksulluğa düşecek olması gerekmektedir. Nafaka verilmesine hükmedilebilmesi için yükümlülerin bazı şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Nafaka yükümlüsü üstsoy yahut altsoy ise yükümlünün yeterli mali gücünün bulunması gerekmekte ve yetmektedir. Lakin yardım nafakası talep edilen kişi kardeş ise, kardeşin nafaka verebilmesi için refah olması gerekmektedir. Boşanma davası sürerken hakimin takdir ettiği tedbir nafakası ile ilgili bilgi edinmek isterseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Nafaka davası açılırken mirasçılıktaki sıra gözetilerek öncelikle altsoya sonra üstsoya en son da kardeşlere başvurulmaktadır. Bu sıranın takip edilebilmesi için, altsoyun olmaması, bulunamaması ya da alınan nafakanın yetersiz olması yahut hiç nafaka alınamaması gerekmektedir. Bu durumda üstsoya başvurulur ve aynı durum gerçekleşirse yardım nafakası için kardeşe başvurulur.

Mahkeme tarafından nafaka verilmesine hükmedilmesi ile bağlanan yardım nafakası, ihtiyaç durumuna göre azaltılıp kesilebilmektedir. Yardım nafakasında yetkili mahkeme; taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesi; görevli mahkeme ise aile mahkemesidir. Ömür boyu nafaka mağdur yaratıyor içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.