Yurtbank Sahibi Kuruluşu Tarihi ve Tasfiyesi

Yurtbank Sahibi Kuruluşu Tarihi ve Tasfiyesi

14 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

1990’lı yıllarda ülkemizdeki banka sayısında kayda değer bir artış görülmüştür. Bu artış, 1994 bankacılık krizi sonrasında, bankaların ekonomik durumunu toparlayamamalarını da beraberinde getirmiştir. Süreç pek çok bankanın Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmesi ile son bulmuştur. Yurtbank da bu furyaya giren bankalardan biri konumundadır. Yurtbank Sahibi Kuruluşu Tarihi ve Tasfiyesi başlıklı haberimizde Yurtbank hakkında detayları inceleyelim…

Yurtbank Sahibi Kuruluşu Tarihi ve Tasfiyesi

Yurtbank, 7 Eylül 1993’de Fransa’da kurulmuştur. Eurocredit Türk Fransız Ticaret Bankası A.Ş. ismi ile kurulan banka; daha sonra Balkaner Holding tarafından satın alınmıştır. Bu satın almanın akabinde Eurocredit Türk Fransız Ticaret Bankası A.Ş. olan bankanın ismi 1994 yılında “Yurt Ticaret ve Kredi Bankası” olarak değiştirilmiştir. Kısa sürede gelişim gösteren Yurtbank İhlas Holding’e de ortak olmuştur.

Bankanın borçlarının öz kaynaklarını geçmesi nedeniyle 1999 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun 99/13765 sayılı kararı ile Bankalar Kanunu’nun 14. maddesinin 3. fıkrası çerçevesinde karar verilerek Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmiştir. Bankanın o dönemki sahibi Ali Balkaner Yurtbank’dan usulsüz şekilde kredi kullandırarak bankayı zarara uğrattığı gerekçesi ile hapis yatmıştır.

Yurtbank; Yaşarbank, Egebank, Ulusal Bank ve Bank Kapital ile birlikte Sümerbank bünyesi altında TMSF tarafından birleştirilmiştir. Akabinde TMSF’ye ait olan Sümerbank hisseleri Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK Holding) 2001 yılında satılmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu satışa onay vermiş, banka 2002 yılında Oyak Bank ile birleşmiştir. Yurtbank’ın açılış tarihi olarak 1993 yılını ve feshediliş tarihi olarak da 2001 yılını verebiliriz. Yurtbank Sahibi kim, ne zaman kuruldu, ne zaman tasfiye edildi, Yurtbank tarihi hakkında ve tasfiyesi hakkında bilgi içeren haberimizin akabinde; Ülkemizdeki kapatılmış tüm bankalara da buradan göz atabilirsiniz.