Bankalar Ne İş Yapar?

Bankalar Ne İş Yapar?

15 Mart 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Bankalar ne iş yapar sorusunun cevabına değinmeden önce banka nedir ve hangi dönemlerde kurulmuştur gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışalım. Bankalar, bir kavram ve kurum olarak bundan çok eski zamanlara dayanmaktadır. Ve günümüze yaklaştıkça bankacılık oldukça muazzam gelişmeler göstermiştir. İtalyanca bir kavram olan banka, Mezopotamya uygarlıklarından bu yana varlığını sürdüren, sürekli değişen, günümüzde ise neredeyse devletlerin bütçeleri büyüklüğünde bütçelere sahip olan kurumları ifade etmektedir.

Bankaların Temel İşlevleri

Bankaların temel işlevleri hangi ülkede ve hangi büyüklükte bankalar olursa olsun, tüm bankalar için geçerlidir. Öncelikle tüm bankalar kaynaklara akıcılık sağlarlar ve ekonomik birimler arasında bir aracılık hizmeti görürler. Bankaya getirilen mevduatları en iyi şekilde değerlendirerek ekonomide mevduata ihtiyacı olan kişilere kredi olarak sunarlar. Böylelikle bankalar sayesinde ekonomideki kaynak kullanımı da daha iyi bir düzeye ulaşır. Ayrıca bankaların en önemli fonksiyonları kaydi para yani banka parası oluşturmaktır.

Banka Çeşitleri Nelerdir?

Aslında bankaları birçok açıdan incelemek ve sınıflandırmak mümkündür. Ama temel bir sınıflandırma yapmak gerekirse;

  • Faaliyet konularına göre bankalar
  • Amaçlarına ve faaliyet gösterdikleri alanlara göre bankalar
  • Anamal kaynaklarına göre bankalar olarak üç sınıfa ayırabiliriz.

Genel Olarak Bankacılık İşlemleri Nelerdir? Bankalar Ne İş Yapar?

“Bankacılık işlemleri nelerdir?” şeklinde bir soru günümüz bankacılık faaliyetleri göz önüne alındığında ve sektörün gelişimi izlendiğinde, gerçekten de kolayca cevap verilebilecek bir soru olmaktan çıkar. Çünkü günümüz modern bankacılığının yürütmüş olduğu faaliyetler gerçekten çok fazladır ve neredeyse her ihtiyaca yönelik bir işlem üretilmiş durumdadır. Bilindiği gibi iktisadın temel tanımı kaynakların kıt, ihtiyaçlarınsa sınırsız olması durumuna dayalıdır. Ancak artık bu konuda bankacılık sektörü bambaşka bir iktisat, bambaşka bir gerçeklik yaratmaktadır. Yani sınırsız olan tüm insan ihtiyaçlarını karşılamayı kendisine hedef olarak koyan bir kurum. Aynı zamanda bu konudaki kaynaklar kıt dahi olsa yenilerini bulmayı hedefleyen bir kurum. Günümüz bankacılığının hedeflediği ivme tam da bunu ifade etmektedir. Bu eksen doğrultusunda bankalar;

  • Her türlü günlük nakit yetersizliğini önlemek adına müşterilerine kredi kartı olanağı sunmaktadır
  • Daha büyük nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşterilerine ihtiyaçlarının türüne göre kredi olanakları sunmaktadır
  • Maaş ve her türlü mevduat bankalar aracılığıyla değerlendirilebilir.
  • Bir hesaptan başka hesaplara EFT ve Havale gibi aktarım olanakları ile kolaylıkla para transferi sağlanabilir
  • Her türlü rutin ve aylık ödemeler otomatik bir şekilde sadece bir talimatla düzenli bir şekilde ödenebilir
  • Yeni bir iş yeri açmak, tatile çıkmak, eğitim almak ve aklınıza ne geliyorsa tüm bu ihtiyaçlar için yanınızda bankacılık olanaklarını bulabilirsiniz.

https://www.bankalar.org/