Ömür Boyu Nafaka Mağdur Yaratıyor!

Ömür Boyu Nafaka Mağdur Yaratıyor!

14 Kasım 2017 4 Yazar: Emine Zaman

Yetişkinlik çağına gelen hemen her birey mutlu ir evliliğin hayalini kurmaktadır. Bu hayali gerçekleştirmek için önce doğru insanı bulmaya çalışan insanlar, sonrasında büyük masraf ve harcama yaparak evlilik birliğini nikah ile sağlıyorlar. Bu noktadan sonra esas süreç başlıyor. Zira bazı durumlarda evlilikler beklenildiği gibi sürmüyor ve boşanmalar kaçınılmaz oluyor. Bu durumda taraflardan birisi için bağlanılan nafaka bazen çözüm, bazen de sıkıntı yaratıyor. Zira ömür boyu nafaka ödemek pek çok insan için işkence halini alabiliyor.

Ülkemizde her yıl 500 bin civarında çift evleniyor. Yine her yıl ülkemizde 100 binden fazla çift ise boşanıyor. Yani evlenen her beş çiftten birisi boşanıyor diyebiliriz. Üstelik bu rakam her geçen yıl artmaya da devam ediyor. Boşanma esnasında ortaya çıkan sorunlar çiftlerin sağlıklı bir şekilde yollarını ayırmalarına da mani oluyor. Bu sorunlardan başlıcaları ise varsa çocukların velayeti ve nafaka meselesi.

Boşanma süreçlerinde çoğu zaman nafaka meselesinde taraflardan birisi mağdur oluyor. Bu mağduriyet bazı durumlarda; geçimini sağlayamayacak kadına verilmesi gereken nafakanın verilmemesi, ya da verilmesi gereken nafaka miktarının yeterli olmaması gibi gerçekleşebiliyor. Bununla birlikte nafaka meselesinde ortaya çıkan esas büyük sorun ve çoğunlukla karşılaşılan durum ise bir tarafa (genellikle erkeğe) yüklenilen altından kalkılması zor olan nafaka tutarları. Düzenli işi ve geliri olan erkekler, boşandığı kadına ömür boyu nafaka ödemek durumunda bırakıldığında sorun içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Ödenmeyen Nafaka Hapis Cezasına Yol Açabiliyor!

Zaten sıkıntılı olan boşanma sürecinde birbirlerine karşı iyi niyetlerini yitiren taraflar karşı tarafa olabildiğince zarar vermeyi amaçlıyorlar. “Ne koparsam kar” mantığı hukuken de dayanak bulursa, çiftlerden biri içerisinden çıkılmaz sorunlarla mücadele etmeye başlıyor. Diğer taraf ise çalışmadan maaş almanın verdiği rahatlıkla ömür boyu çalışmayı düşünmüyor. Üstelik nafaka yükü altında ezilen kişinin bu nafakayı ödemediğinde başına gelebilecekler farklı olaylara da kapı aralıyor. Zira nafakasını ödemeyen kişinin maaşına haciz geliyor ve dahası nafaka ödememe ya da nafaka ödeyememe durumu devam ederse hapis cezası ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Ağır nafaka yükü altında ezilen ve dahası nafakasını ödeyemediği için hapis cezası ile karşı karşıya kalan kişilerin farklı düşüncelere, suçlara karıştığı da kayıtlarda sıklıkla yer almaya başlamış durumda. Bu durumun önüne geçmek, toplum güvenini ve toplum huzurunu korumak adına nafaka meselesine kökten bir düzenleme gerektiği aşikar. Zira ömür boyu nafaka ödemek adilane olmadığı gibi toplum vicdanını da yaralamaktadır. Kaç çeşit nafaka var ve nafaka çeşitleri nelerdir içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.