Tedbir Nafakası Nedir Tedbir Nafakası Ne Kadar Olur?

Tedbir Nafakası Nedir Tedbir Nafakası Ne Kadar Olur?

19 Nisan 2020 2 Yazar: Emine Zaman

Hayatta her şey olumsuzu ile var olması, olumsuz durumlara hazırlıklı olmayı da gerektirmektedir. Gündüzün varlığı kadar gecenin varlığı da gerçektir ve gecenin şartlarına göre hareket etmek gerekir. Zira evlilikler de böyledir, iyi günler olduğu gibi kötü günler de olasıdır ve yaşanabilir. Bu kötü günlerin sonucunda evlilikler boşanma aşamasına gelirse mahkeme sürecinde işin içerisine maddi konular dahil olmaktadır. Boşanma aşamasında çiftlerin karşısına ilk çıkan maddi konu olan tedbir nafakası nedir Tedbir nafakası ne kadar olur göz atalım…

Tedbir Nafakası Nedir Tedbir Nafakası Ne Kadar Olur?

Türk Medeni Kanunu’nun 169. Maddesinde düzenlenen tedbir nafakası meselesi, çiftlerin boşanma aşamasında mağdur olmamaları için oluşturulmuştur. Buna göre boşanma aşamasında çiftlerden birisi maddi zorluk çekecek ise mahkeme tarafından bu kişiye tedbir nafakası bağlanmasına hükmedilebilmektedir. Tedbir nafakası ödeyecek kişi ise evliliğin diğer tarafıdır. Tedbir nafakasında kadın ya da erkek durumu gözetilmemekte yalnızca eşlerin maddi durumları göz önünde bulundurulmaktadır.

Çocuk İçin Tedbir Nafakası Olur Mu?

Boşanma aşamasında olan çiftlerin çocukları da bulunuyorsa mahkeme bu çocuklar için de tedbir nafakasına hükmedebilecektir. Çocuklar için tedbir nafakası çocukların velayeti kimde bulunuyorsa ona diğer eş tarafından ödenecek şekilde takdir edilecektir. Çocuklar için tedbir nafakası tutarı çocukların aylık sabit giderleri göz önünde bulundurularak belirlenecektir.

Tedbir Nafakası Ne Kadar Olur?

Tedbir nafakası tutarı sabit değildir. Boşanma aşamasında olan çiftlerin sosyal ve ekonomik durumları gözetilerek mahkeme tarafından tayin edilen tedbir nafakası, bir tarafın fakirleşmesine diğer tarafın da zenginleşmesine imkan vermeyecek tutarda olacaktır. Tedbir nafakası tutarı mağduriyet yaratmayacak seviyede belirlenecektir.

Tedbir Nafakası Ne Zaman Başlar? Tedbir Nafakası Ne Zaman Biter?

Tedbir nafakası boşanma aşamasında olan çiftlerin mahkemeye başvurmalarının akabinde hakimin tedbir nafakasına hükmetmesi ile başlamakta ve boşanma davası kararının kesinleşmesi sonrasında tedbir nafakası sona erer.

Tedbir Nafakası Ödemeyen Hapis Yatar Mı?

Tedbir nafakası ödemeyen hapis yatar mı sorusunun cevabı son yıllarda değişmiştir. Zira 2004 yılına kadar tedbir nafakası ödemeyen kişilerin zorlama hapis cezasına çarptırılmaları kanunda yer almaktaydı. 2004 yılında yapılan değişikliğin akabinde bu durum değişti ve artık tedbir nafakası ödemeyen kişiler zorlama hapis cezasına çarptırılmamaktadır. Diğer nafaka çeşitlerini merak ediyorsanız nafaka çeşitleri nelerdir içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.