Vakıfbank Hisselerinin Çoğu Hazineye Devroluyor!

Vakıfbank Hisselerinin Çoğu Hazineye Devroluyor!

4 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Vakıfbank’ın KAP’a yaptığı açıklamaya göre Vakıfbank hisselerinin çoğu hazineye devroluyor. Açıklamada Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan bankanın yüzde 58,45 hissesi hazineye devredileceği belirtildi. Yönetim kontrolünü değiştiren karar sonrasında diğer hisselerin geri alınması için çağrı yükümlülüğü olmayacak.

Vakıfbank Hisselerinin Yüzde 58,45’i Hazineye Geçiyor!

Vakıfbank aktif büyüklüğüne göre Türkiye’nin dördüncü büyük bankası. Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıfbank ana hissedarlarından olup bankanın yüzde 58,45’lik hissesine sahipti. Yeni düzenleme ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sahip olduğu A ve B grubu hisselerinin hazineye devredileceği açıklandı. Bahse konu hisseler Borsa İstanbul’da işlem görmemekte olup Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre devrolan hisseler Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kayıt edilecektir.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre pay devri diğer mülhak vakıflara ait olanları içermemekte olup devrolan A ve B grubu hisselerinin beher değerinin 9.4956 Türk Lirası olduğu belirtilmiştir. Hesaplamalara göre hazineye devredilecek olan toplam payların değeri 13,9 milyar TL’dir. Bankanın Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre bankanın sermayesi 2,5 milyar TL. Bunun yüzde 58,62’sini A ve B grubu  hisseler oluşturmakla birlikte A ve B grubu paylarının yüzde 58,51’i vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait. Bakanın hisselerinin yüzde 25,22’lik kısmı borsada işlem görmekte olup D grubu hisseleri olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte Vakıfbank emekli sandığında da C gurubu hisseleri olarak tanımlanan yüzde 15,45’lik dilim bulunmaktadır.

Bahse konu haberin ardından Vakıfbank hisseleri Borsa’da yüzde 2’yi aşkın prim yaptı. 3 Aralık gününü 5,09 TL’den kapayan Vakıfbank hisseleri bugün 5,27 TL seviyesine kadar çıktı. Vakıfbank 3 devlet mevduat bankasının en küçüğü konumunda. Diğer kamu mevduat bankalarından olan Ziraat Bankası’nın tamamı ve Halk Bankası’nın yüzde 51,06’sı Türkiye Varlık Fonu’na aittir.

Vakıfbank yeni sesli asistanı, Vakıfbank yapay zeka, Vakıfbank VİBİ hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.