TÜİK Kasım Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı!

TÜİK Kasım Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı!

4 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

TÜİK kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu raporuna göre kasım ayında enflasyon yüzde 0,38 artarak yüzde 10,56 seviyesine çıktı. 2019 Eylül ve Ekim aylarında enflasyon oranı tek hanelere inmişti. Kasım ayında ise enflasyon beklentinin altında gerçekleşmesine rağmen baz etkisi ile yeniden çift haneye çıktı.

Giyim ve Ayakkabıda Kasım Ayı Enflasyon Yüzde 2,7 Arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre kasım ayında gıda ve ulaştırma fiyatlarının sınırlı kalması nedeniyle yüzde 0,7 artması beklenirken yüzde 0,38 oranında attı. Kasım ayında TÜFE beklenenin altında bir yükseliş gerçekleştirse de baz etkisinden dolayı yüzde 10,56 seviyesinde gerçekleşti. Analistlere göre yıl sonuna kadar baz etkisi nedeni ile enflasyon oranı yükselişine devam etmesini ve yüzde 11,5- 12 arasında yılı tamamlamasını bekliyorlar.

Açıklanan rapora göre kasım ayında TÜFE en yüksek giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Giyim ve ayakkabı grubu kasım ayında yüzde 2,7 yükselirken, gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki artış yüzde 0,22, ev eşyası grubunda yüzde 0,59, haberleşmede yüzde 0,39, konut sektöründe yüzde 0,36 ve ulaştırma grubunda ise yüzde 0,33 artış gerçekleşti. Bunun yanı sıra kasım ayında en fazla düşüş gösteren sektör mal ve hizmetler grubu olurken, düşüş de yüzde 0,44 olarak gerçekleşti. Lokanta ve oteller grubunda ise kasım ayında yüzde 0,15 oranında düşüş gözlendi.

2019 Kasım ayı enflasyon oranına yıllık bazda bakıldığında gıda gurubu 205 baz puan ile enflasyon oranını yukarı çeken en önemli gruplardan biri oldu. Gıda grubunu ise alkollü içecekler ve tütün grubu takip etti. Alkollü içecekler ve tütün grubu kasım ayında yıllık bazda yüzde 43,4 artış ile TÜFE’yi 182 baz puan yukarı çekmiştir.

İstanbul kasım ayı enflasyon oranı için buraya göz atabilirsiniz.