Telefon Bankacılığı Nedir? Telefon Bankacılığı Kullanma Rehberi!

Telefon Bankacılığı Nedir? Telefon Bankacılığı Kullanma Rehberi!

12 Kasım 2017 3 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık sektörü hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Hayat gereksinimleri hemen herkesi bankacılık işlemlerini öğrenmek durumunda bırakıyor. Bilhassa bankaların mesai saatleri dışında, yahut mesai günleri haricinde bankacılık işlemi yapabilmek için elimizde birkaç seçenek kalıyor. Bunlar ATM, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı. Bulunduğumuz ortam ATM’ye çok uzak ise ve internet erişiminde de sıkıntı yaşıyor, yahut internet bankacılığı kullanmıyorsak tek çare telefon bankacılığı kalıyor.

Telefon bankacılığı mesai saatleri içinde dahi insanların bankaya gitmesine gerek kalmaması açısından büyük bir hizmet. Hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlanılan telefon bankacılığından işlem yapabilmek için müşterilerin birkaç önemli noktaya dikkat etmeleri gerekiyor. Öncelikle bankada kayıtlı olan tüm bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması kritik önemde. Bu nedenle telefon bankacılığını kullanmaya karar verdiyseniz öncelikle bir banka şubesine uğrayarak gerek kimlik bilgilerinizi, gerekse iletişim bilgilerinizi tam olarak sisteme kaydettirmeniz yararlı olacaktır.

Telefon Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Müşterisi olduğunuz bankaya tüm bilgilerinizi doğru şekilde verdikten sonra bankanın herhangi bir şubesinden telefon bankacılığı başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca bankanın resmi internet sitesi aracılığı ile, ya da bankanın müşteri hizmetlerinden de telefon bankacılığına başvuru yapılabilmektedir.

Telefon Bankacılığı başvurusu yapıldıktan sonra ilgili bankanın müşteri hizmetleri aracılığı ile 7 gün 24 saat bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Burada yapılan işlemlerin çeşitli limitleri bulunmakta ve bu limitler de bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Limit üstü işlemler haricinde telefon bankacılığında yapılan işlemler anında gerçekleşmektedir. Telefon bankacılığında yapılan işlemlerin dekontları yine müşteri hizmetlerinden talep edilebilmekte, ya da internet bankacılığı üzerinden alınabilmektedir.

Telefon bankacılığının kullanımı esnasında verilen direktiflerin hukuki dayanağı olduğunu ve ses kayıtlarının bankalarca yapıldığını unutmamakta fayda var. Bu durum aslında müşteriler için de önemli bir avantaj niteliğindedir. Zira bankaya verilen talimatlar istenildiği ve gereği gibi yerine getirilmezse; bundan dolayı da müşteri mağduriyeti meydana gelirse, müşteri bahse konu aramadaki ses kayıtlarını dayanak göstererek hukuki yollara başvurabilmektedir.

İnternet bankacılığı ile ilgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.