Sparkasse Nedir Sparkasse Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Sparkasse Nedir Sparkasse Hesap Açma Nasıl Yapılır?

15 Eylül 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Sparkasse Almanya’nın en bilindik “bankaları” arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Sparkasse’nin tam olarak banka olmadığını belirtmekte yarar var. Sparkasse daha çok; “tasarruf sandığı, kredi enstitüsü, memleket sandığı ya da para kasası” olarak tanımlanabilir. Sparkasse nedir sparkasse hesap açma nasıl yapılır detaylı olarak içeriğimizde inceleyebilir; Sparkasse Türkiye anlaşmalı bankalar ve Sparkasse Türkiye para gönderme konularında bilgi edinebilirsiniz.

Sparkasse Nedir Sparkasse Hesap Açma Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin girişinde de belirttiğimiz üzere; Sparkasse’yi klasik bir banka olarak tanımlamak pek mümkün değildir. Sparkasse’nin yasal statüsünün Türkçe karşılığı tam olarak “tasarruf sandığı” olarak verilebilir. Asgari kar yüzdesi ile çalışmaktadır. Sparkasse ayrıca; belirli oranda belediye sponsorluğunda ve işbirliğinde “kamu hukuku evrensel bankalarından biri” olarak tanımlanabilir. Ülkemizdeki karşılığı Ziraat Bankası’nın kuruluşunun temeli olan “Menafi Sandıkları” olarak verilebilir. Almanya AOK Türkiye’de geçerli mi buradan göz atabilirsiniz.

Bağımsız tasarruf bankalarından biri olarak kabul edilen Sparkasse Almanya’nın her bir eyaletinde farklı kurumsal kimlikle faaliyet göstermektedir. Bu nedenle Almanya’nın herhangi bir eyaletinde Sparkasse hesabı olan bir kişi; Almanya’nın farklı bir eyaletindeki Sparkasse Şubesi’nden para çekmek istediğinde ekstra ücretle karşılaşabilmektedir. Para yatırma durumunda da benzeri masrafla karşılaşılabilmektedir. Örneğin Berlin’deki Sparkasse hesabınızdan Frankfurt’daki Sparkasse hesabınıza para yatırmak için “gebühr” (masraf) ödemeniz gerekebilir. Almanya Schufali kredi için buraya göz atabilirsiniz.

Sparkasse Hesap Açma

Sparkasse Almanya’da en kolay hesap açılabilen bankadır. Almanya’ya yeni göçen ya da yerleşen pek çok kişi ilk hesabını genellikle Sparkasse’de açtırmaktadır. Diğer pek çok banka hesap açımı için teferruatlı evraklar talep ederken; Sparkasse hesap açımı yalnızca pasaport ile bankanın şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Almanya haberleri için burayı inceleyebilirsiniz.

Sparkasse Online Banking

Sparkasse şube bankacılığının yanı sıra internet bankacılığı hizmeti de vermektedir. Sparkasse resmi internet sitesi https://www.sparkasse.de/ üzerinden; internet bankacılığı (online banking) hizmeti almak mümkündür. Ayrıca burada; hesap kontrolü (girokonto), araba kredisi (autokredit), ipotek kredileri (baufinanzierung) ve yatırım (geldanlage) kanalları ile işlem yapmak da mümkündür.

Sparkasse Türkiye Para Yollama

Sparkasse para transferi konusunda maalesef yüksek masraf talepleri ile dikkat çekmektedir. Almanya genelinde yaygınlığı, ATM sayısının çokluğu, personel kalitesi ve hızlı şekilde hesap açması ile dikkat çeken bankanın para transferlerinde rakiplerine nazaran geri planda olduğu belirtilebilir.

Sparkasse’nin Türkiye’de doğrudan anlaşmalı olduğu herhangi bir banka bulunmamaktadır. Sparkasse üzerinden Türkiye’deki herhangi bir bankaya para gönderilebilmektedir. Ancak Türkiye’ye para gönderimi Sparkasse üzerinden yapılmak istenildiğinde masraflar 25 Euro seviyesinden başlamaktadır. Kişinin karşılaşacağı tutarlar yollanacak meblağa göre artabilmektedir.

Sparkasse İş Başvurusu ve Staj Nasıl Yapılır?

Yukarıda linki de verilen Sparkasse resmi sitesinde yer alan “karriere” (kariyer) kısmı üzerinden Sparkasse iş başvurusu yapmak mümkündür. Sparkasse kariyer sekmesinden açılan ekranda staj başvurusu da yapılabilmektedir.

Sparkasse İletişim Kanalları

Sparkasse ile telefon üzerinden iletişime geçmek son derece kolaydır. Her gün sabah saat 7:00 ile akşam 23:00 saatleri arasında Sparkasse’ye 0221 226-98530 üzerinden ulaşmak ve internet bankacılığı işlemleri hakkında bilgi almak mümkündür. Sparkasse Direkt Servis numarası 0221 226-0 ve 24 saatlik kart engelleme numarası ise 116 116’dır.

Sparkasse Whatsapp üzerinden de hizmet vermektedir. Sparkasse WhatsApp numarası 0221 226-98510’dır.

Ayrıca bankanın şube adreslerine ulaşmak için ya da direkt chat ile bağlantı kurmak için yukarıda yer alan linkten Sparkasse resmi internet sitesini ziyaret etmek yeterlidir.

Sparkasse Sloganı Nedir?

Sparkasse’nin çok kısa, net ve etkili bir sloganı bulunmaktadır; “Gut!”. Bu ifadenin Türkçe karşılığı “İyi” olup; bankanın her alanda en iyi hizmeti vermeye çalıştığını kesin bir şekilde belirtmektedir.

Sparkasse Eşantiyonları

Almanya’daki en yaygın bankalardan biri olan Sparkasse’nin hemen hemen her yerde ATM’sinin ve şubesinin bulunabilmesinin haricinde farklı güzel özellikleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de Sparkasse’nin müşterilerine dağıttığı eşantiyonlardır. Çatal bıçaktan, kalem deftere ve hatta iç çamaşırına kadar çok geniş bir yelpazede Sparkasse müşterileri hediyeler ile karşılaşmaktadır.