Almanya AOK Türkiye’de Geçerli Mi?

Almanya AOK Türkiye’de Geçerli Mi?

21 Ağustos 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Almanya’da sağlık hizmetleri tıbbın geldiği son noktada verilmekle birlikte; sağlık hizmetine sorunsuz ulaşmak için bir sağlık güvencesine, dolayısıyla da bir sağlık sigortasına gereksinim duyulmaktadır. Almanya’nın en büyük sağlık sigortası kuruluşlarından biri olan AOK bu noktada önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Almanya AOK Türkiye’de geçerli mi başlıklı haberimiz devamında Almanya AOK nedir, AOK açılımı nasıl soruları başta olmak üzere; Almanya AOK ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Almanya AOK Nedir? AOK Açılımı Nedir?

Almanya’da AOK çok önemli bir görevi ifa etmektedir. AOK nedir sorusuna kısaca Almanya Mahalli Hastalık Sigortası Kurumu şeklinde yanıt verebiliriz. Almanya AOK açılımı; “Allgemeine Ortskrankenkasse” şeklindedir. AOK Almanya’da 125 yılı aşan geçmişi ile köklü bir kuruluştur. Almanya genelinde 1400’e yakın şubesi ve 60 binden fazla çalışanı bulunan AOK son derece güvenilir bir sigorta kuruluşudur. Güneş Sigorta hakkında da detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Almanya AOK Kimleri Sigortalar?

Almanya’da AOK ülke genelinde sağlık sigortası talep eden herkesi sigortalayabilmektedir. Özellikle Almanya’da öğrenim görmek için bulunan öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen AOK cüzi prim ödemeleri ile sigortalama yapmaktadır. Hali hazırda Almanya’da 25 milyondan fazla insan AOK sigortası kapsamında bulunmaktadır ki; bu da neredeyse Almanya nüfusunun üçte birine denk gelmektedir.

Almanya AOK Türkiye’de Geçerli Mi? SGK AOK Anlaşması Var Mı? Almanya Türkiye Sağlık Anlaşması!

AOK ile SGK arasında sağlık hizmetleri konusunda bir anlaşma bulunmaktadır. Bu kapsamda Almanya’da AOK Sigortası kapsamında bulunan hastalar, Türkiye’de SGK kapsamında bulunan hastanelerden hizmet alabilmektedirler. Bunun için AOK Sağlık Kartı yeterlidir. Ancak SGK’lı hastaların ödedikleri nispette cüzi katkı payları AOK Sigortası kapsamındaki hastalardan da talep edilebilmektedir. Almanya Türkiye sağlık anlaşması AOK özelinde olduğu gibi; kişinin Almanya’da kayıtlı bulunduğu ve prim ödediği sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Almanya AOK Türkiye’de Geçerli Mi? AOK Sigorta Anlaşmalı Hastaneler Türkiye İçin Hangileri?

AOK Sigorta Türkiye’de SGK ile anlaşmalıdır. Bu sayede SGK çatısı altında bulunan Türkiye’deki bütün devlet hastanelerinden ve fakülte hastanelerinden AOK Sigortası bulunan hastalar yararlanabilmektedir. Ancak SGK’lı hastaların ödedikleri cüzi katkı paylarının hastalardan talep edilmesi söz konusu olabilmektedir. Özel hastaneler için ise durum biraz daha farklıdır.

AOK Sigorta anlaşmalı hastaneler Türkiye’deki özel hastaneleri kapsamamaktadır. Türkiye’de özel hastanelerden sağlık hizmeti almak isteyen bir kişi; ilgili hastanenin AOK ile anlaşmalı olup olmadığını sorgulamalıdır. AOK ile anlaşmalı özel hastaneler Türkiye’de katkı payı almazlar. Bunun için AOK Sağlık Kartı kullanmak yeterlidir. Anlaşmalı olmayan özel hastaneler ise sağlık hizmeti bedelini hastadan talep etmektedirler. Bunun ancak bir istisnai durumu vardır ki; bu da acil hastalık durumudur.

Acil şekilde hastaneye kaldırılan kişi Türkiye’de özel hastanede de tedavi olsa AOK kapsamında herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmaz. Bununla ilgili olarak AOK Sigorta ile iletişime geçilebilir. AOK Sigorta telefon numarası ve AOK Sigorta adresi ile diğer AOK Sigorta iletişim bilgileri haberimizin devamında verilmiştir.

Almanya AOK Türkiye’de Geçerli Mi? Almanya AOK Sağlık Sigorta Primi Ne Kadar?

Almanya’da AOK Sağlık sigorta primi aylık 10 Euro seviyesinden başlamaktadır. Bu ücret kişinin yaşı, risk faktörleri vb. gibi durumlara göre belirlenmekte olup; ortalama sağlık sigortası primi 50-60 Euro seviyesindedir. Risk faktöründeki artışa bağlı olarak sigorta primi yükselmektedir. Almanya’da asgari ücret 2020 haberi için buraya göz atabilir, Almanya 2020 asgari ücret rakamını öğrenebilirsiniz.

Almanya AOK Sigorta Telefon Numarası ve AOK İletişim Bilgileri!

Almanya AOK Sigorta iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

  • Almanya AOK Sigorta Adresi: Rosenthaler Straße 31, 10178 Berlin
  • Almanya AOK Sigorta Telefon: 030 34646-0
  • Almanya AOK Sigorta Faks: 030 34646-2502
  • AOK resmi web sitesi: https://www.aok.de/pk/uni/