Sırbistan Para Birimi Euro Mu Sırbistan Dinarı Banknotları

Sırbistan Para Birimi Euro Mu Sırbistan Dinarı Banknotları

29 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Sırbistan Avrupa’da son dönemde topraklarında en çok değişiklik olan ülke konumunda bulunuyor. Önce Karadağ’ın 2006 yılında referandum ile Sırbistan’dan ayrılmasının ardından, 2008 yılında da Kosova bağımsızlığını ilan etmişti. Siyasal istikrarsızlık ve karışıklıklar Sırbistan’ın ekonomik durumunda da bozulmalara neden olmuştur. Peki Sırbistan para birimi nedir? Sırbistan Para Birimi Euro Mu Sırbistan Dinarı Mı? İşte Sırp para birimi ve Sırbistan’ın ekonomik durumu…

Sırbistan ekonomik durumu hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Sırbistan Ekonomisi Ne Durumda? Sırbistan para birimi nedir? Sırbistan Euro Mu Kullanıyor? Sırp Dinarı Nedir? Sırp Dinarı Sembolü Nedir? Sırp Dinarı Kodu Nedir? Sırbistan Merkez Bankası Adı Nedir? Sırp Dinarı Orijinal İsmi Nedir? Sırp Dinarı Banknotları Nelerdir? Sırbistan Dinarı Banknotları! Sırp Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Sırbistan Dinarı Madeni Paraları! Sırp Dinarı Ne Kadar? Sırbistan Dinarı Kaç TL? Sırbistan Dinarı Kaç Euro? 1 Euro Kaç Sırbistan Dinarı’na Eşit? Sırbistan’da Enflasyon Yüzde Kaç? Sırbistan’da Kişi Başına Gelir Ne Kadar?

Sırbistan Ekonomisi Ne Durumda?

Sırbistan ekonomik olarak Avrupa’ya göre iyi durumda değildir. 2015 yılı itibari ile IMF ile 1 milyar Euro’luk stand-by anlaşması yapan Sırbistan, henüz 2008 global krizinin etkilerini üzerinden atamamıştır. Ancak ülke 2018 yılından itibaren ekonomik olarak canlanmaya başlamıştır.

Sırbistan Para Birimi Nedir? Sırbistan Para Birimi Euro Mu Sırbistan Dinarı Mı?

Sırbistan para birimi Sırp Dinarı’dır. Sırbistan ulusal para birimi olarak Sırbistan Dinarı kullanılır. Sırbistan’da Euro resmi para birimi değildir. Bununla birlikte Sırbistan’da Euro da kullanılmaktadır.

Sırp Dinarı Nedir? Sırp Dinarı Sembolü Nedir? Sırp Dinarı Kodu Nedir?

Sırp Dinarı Sırbistan ulusal resmi para birimidir. Sırbistan Dinarı sembolü RSD veya РСД olarak bilinir. Sırbistan Dinarı uluslararası kodu RSD’dir.

Sırbistan Merkez Bankası Adı Nedir? Sırp Dinarı Orijinal İsmi Nedir?

Sırbistan Merkez Bankası; Banknot ve Madeni Para Üretim Enstitüsü – Topčider olarak kayıtlarda yer almaktadır. Sırbistan Dinarı orijinal ismi Cрпски динар / Srpski dinar olarak bilinmektedir.

Sırp Dinarı Banknotları Nelerdir? Sırbistan Dinarı Banknotları!

Sırbistan Dinarı banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 10 Sırp Dinarı
 • 20 Sırp Dinarı
 • 50 Sırp Dinarı
 • 100 Sırp Dinarı
 • 200 Sırp Dinarı
 • 500 Sırp Dinarı
 • 1000 Sırp Dinarı
 • 2000 Sırp Dinarı (yeni)
 • 5000 Sırp Dinarı

Sırp Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Sırbistan Dinarı Madeni Paraları!

Sırbistan Dinarı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Sırp Dinarı
 • 2 Sırp Dinarı
 • 5 Sırp Dinarı
 • 10 Sırp Dinarı
 • 20 Sırp Dinarı

Sırp Dinarı Ne Kadar? Sırbistan Dinarı Kaç TL?

Sırbistan Dinarı nispeten ucuz bir para birimidir. 1 Sırp Dinarı 0,062 Türk Lirası’na eşittir. Yani yaklaşık 5 kuruş kadardır. 1 Türk Lirası takribi 16 Sırp Dinarı’na eşittir.

Sırbistan Dinarı Kaç Euro? 1 Euro Kaç Sırbistan Dinarı’na Eşit?

1 Sırbistan Dinarı yaklaşık 0,0084 Euro’ya eşittir. 1 Euro yaklaşık 118,74 Sırbistan Dinarı eder.

Sırbistan’da Enflasyon Yüzde Kaç?

Sırbistan’da enflasyon yaklaşık yüzde 4 dolaylarında seyretmektedir.

Sırbistan’da Kişi Başına Gelir Ne Kadar?

Sırbistan’da kişi başına gelir yaklaşık 6 bin dolar seviyelerinde seyretmektedir. Sırbistan’dan ayrılan Kosova hakkında bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.