Kosova Para Birimi Nedir Kosova Euro Mu Kullanıyor?

Kosova Para Birimi Nedir Kosova Euro Mu Kullanıyor?

21 Ocak 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Kosova ya da Kosova Cumhuriyeti… Yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti hakimiyetinde bulunan Kosova, 1913 yılından itibaren dönemin Sırbistan Krallığı’na terk edilmek zorunda kalınmıştır. Kosova’da 1300’lü yıllarda başlayan Türk hakimiyeti bu şekilde sona ermiştir. Sırplar ise Kosova’da etnik temizlik ve asimilasyon çabalarına girişmiştir. Türk, Arnavut ve Müslüman kimliğe sahip Kosova halkı büyük bir zulüm görmüştür. 2008 yılında Kosova Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Yazımızda Kosova’nın siyasi yapısına daha fazla değinmeyip ekonomik durumu hakkında bilgi vereceğiz. Kosova para birimi nedir Kosova Euro mu kullanıyor ve Kosova’da asgari ücret ne kadar soruları başta olmak üzere Kosova ekonomisi hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Kosova Para Birimi Nedir Kosova Euro Mu Kullanıyor?

Yazımızın devamında Kosova ekonomisi hakkında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Kosova Para Birimi Nedir? Kosova’da İşsizlik Ne Kadar? Kosova’da Asgari Ücret Ne Kadar? Kosova’da Maaşlar Ne Kadar? Kosova’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Kosova’da Enflasyon Ne Kadar? Kosova Avrupa Birliği Üyesi Mi? Kosova’yı Hangi Ülkeler Tanıyor? Kosova’yı Hangi Ülkeler Tanımıyor?

Kosova Para Birimi Nedir?

Kosova 2008 yılında özgürlüğünü ilan ettiği günden bu yana Euro kullanmaktadır. Kosova Eurozone’a resmi üye değildir. Tek taraflı olarak Euro kullanmaktadır.

Kosova’da İşsizlik Ne Kadar?

Kosova’da işsizlik yüksektir. Kosova’da işsizlik yüzde 30’un üzerindedir.

Kosova’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kosova’da asgari ücret 180 Euro dolaylarındadır.

Kosova’da Maaşlar Ne Kadar?

Kosova’da ortalama maaşlar 250-300 Euro aralığındadır.

Kosova’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Kosova’nın kişi başı milli geliri 3 bin Euro dolaylarındadır.

Kosova’da Enflasyon Ne Kadar?

Kosova’da enflasyon yüzde 3 dolaylarında seyretmektedir.

Kosova Avrupa Birliği Üyesi Mi?

Kosova Avrupa Birliği üyesi değildir.

Kosova’yı Hangi Ülkeler Tanıyor?

Kosova’yı Avrupa’da pek çok ülke tanımaktadır. AB, NATO ve ABD Kosova’yı tanımıştır. Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinde Avrupa’nın 50. ülkesi olmuştur. Kosova’yı dünya üzerinde tanıyan 115’ten fazla ülke bulunmaktadır.

Kosova’yı Hangi Ülkeler Tanımıyor?

Rusya, Yunanistan, Sırbistan gibi ülkeler Kosova’yı tanımamaktadır. Kosova’yı tanımayan ülkelerin her birinin kendince ayrı bir gerekçesi bulunmaktadır. Örneğin Yunanistan; KKTC’nin tanınmasından çekindiği için Kosova’yı tanımamaktadır. Alman Markı hakkında merak ettiğiniz bütün bilgilere buradan erişebilirsiniz.