Sen Neymişsin Bitcoin: Bir Dolardan Milyon Dolara Bitcoin Değeri!

Sen Neymişsin Bitcoin: Bir Dolardan Milyon Dolara Bitcoin Değeri!

30 Ocak 2017 1 Yazar: Emine Zaman

3 Ocak 2009’da hayata geçen Bitcoin ağı, öncelerde pek de kimsenin dikkatini çekmeyi başaramamıştı. İlk çıktığında 1 Amerikan Doları karşılığında 1000 Bitcoin satın almak mümkünken, ölü yatırım olduğu gerekçesiyle pek çok insanın bu yeni nesil para birimine ilgi duymadığını söyleyebiliriz. Oysa Bitcoin değeri gelişimi sürprizlere gebeydi.

Sanal alemin gücünün farkında olan ve maceracı ruha sahip yatırımcılar ise meseleye daha geniş perspektiften baktılar. Bitcoin’in kısa vadede değerlenme potansiyeli olduğunu düşünenler haksız çıkmadı. Bitcoin değeri katlanarak arttı. Çıkmasından 4 yıl sonra, 2013 yılında global çapta işlem gören Bitcoin değeri toplamda 1.3 milyar dolara ulaşmıştı. Bu seviyede 1 Bitcoin’in değeri 100 dolar seviyesine gelmişti. Yani çıktığında 1 dolarla bin Bitcoin elde edilebilirken, 4 yıl sonra 1 BTC’nin değeri 100 dolar seviyesine ulaşmış, BTC (Bitcoin para birimi) 4 yılda 1’e 100 bin kat değer kazanmıştı. Pek çok yatırımcıya ve piyasa uzmanına göre Bitcoin “doygunluk” seviyesine ulaşmıştı ve artık düşüş zamanıydı.

Bitcoin Değeri Yükselişine Devam Etti!

Aradan bir yıl daha geçmişti… Bu bir yıllık süreçte Bitcoin hızla tırmanışa geçerek bin dolar sınırını aşmış, ardından gelen Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Bitcoin’e soruşturma açtığı yönündeki haberlerle gerilemeye başlamıştı.

2014 yılında dolaşımda olan Bitcoin’lerin toplam değeri 8,3 milyar dolar noktasına ulaşmıştı. 1 Ocak 2014 itibariyle 1 Bitcoin 800 dolar seviyesinden işlem görmekteydi. Yani 1 yıllık süreçte Bitcoin ortalama 8 kat daha değerlenmişti. Bununla birlikte Bitcoin’in bu noktadan değer kaybetmesi kesilmedi; ta ki 2015 yılının Ağustos ayına kadar. 2015 yılı Ağustos ayında 229 dolara kadar gerileyen Bitcoin fiyatı bu noktadan tekrar hızla yükselmeye başladı ve bu yıl başında bin dolar sınırına tekrar dayandı. Bitcoin’in bir kez daha bin dolar sınırını geçmesinin akabinde Çin’den gelen yeni soruşturma haberi ile BTC değerinin yüzde 30’unu kısa sürede verdi. Peki bundan sonra Bitcoin artacak mı?