Bitcoin Artar Mı? Bitcoin Soruşturması Ne Yönde İlerliyor?

Bitcoin Artar Mı? Bitcoin Soruşturması Ne Yönde İlerliyor?

30 Ocak 2017 3 Yazar: Emine Zaman

Klasik para birimlerini ve başta rezerv para birimi olarak kullanılan Amerikan Doları’nı tehdit eden Bitcoin, izlediği grafikle kendisine yatırım yapmak isteyenlerin aklını karıştırmaya devam ediyor. Global çapta milyonlarca kullanıcısı olan sistem, sınır ötesi para kavramını hayatımıza sokmuş durumda. Peki Bitcoin artar mı? Bitcoin Soruşturması Ne Yönde İlerliyor?

Sınır ötesi para olarak işlem gören ve sanal alemde ünü her geçen gün büyüyen Bitcoin’in gelişim süreci hayretle takip ediliyor. 2009 yılında çıktığında 1 dolar karşılığında bin adet alınabilen Bitcoin aradan geçen yıllar içerisinde inişli- çıkışlı bir grafik izlese de genellikle yönü yukarı oldu ve 2017 yılına girdiğimiz günlerde tarihinde ikinci kez bin dolar sınırını aştı. Çin’deki Bitcoin soruşturması ne yönde ilerliyor?

Bitcoin Artar Mı? BTC Ne Zaman Bin Doları Aşsa Soruşturma Haberi Geliyor!

Daha evvel 2013 yılında bin dolar sınırını aşan Bitcoin, o tarihte gelen soruşturma haberleri ile aylar içerisinde 220 dolar sınırına kadar geri çekilmişti. Bu noktadan da geri gitmesi ve hatta bundan sonra toparlanamaması beklenen Bitcoin tekrar çıkışa geçerek 2016 yılına gelindiğinde önce 500 doları, yıl sonunda da bin dolar seviyesini geride bıraktı. Bitcoin’in değeri bin 200 doları geride bıraktıktan sonra Çin’den gelen Bitcoin hakkında soruşturma açıldığı haberi tarihin bir kez daha tekerrür etmesine neden oldu.

BTC tarihi zirvesinden hızla değer kaybederek 819 dolar sınırına kadar geriledi. 2013’deki değer kaybına benzer olarak BTC’nin 200 dolarlara kadar geleceği söylentileri ayyuka çıkmışken, Çin’deki soruşturmadan bir şey çıkmayacağı fikri ve kulis bilgisi galip çıktı. Bu gelişmeyle BTC tekrar yükselişe geçti ve bugün itibariyle 1 BTC 918 dolardan işlem görüyor.

Çin Bitcoin Soruşturması Kritik!

Çin ağırlıklı işlem hacmine sahip olan BTC’nin Çin’deki gelişmelerden doğrudan etkilenmesi kaçınılmaz. Hali hazırda 16 milyar dolarlık işlem hacmi olan BTC’nin kısa vadedeki yönü hakkında Çin’deki soruşturmanın tamamlanmasının kritik önemde olduğu aşikar. BTC’nin soruşturmayı atlatacağı tahmin edilirken, uzmanlar yine de temkinli olunması yönünde görüş belirtiyorlar.