SAGP Doları Nedir SAGP Doları Kaç TL?

SAGP Doları Nedir SAGP Doları Kaç TL?

6 Ocak 2020 1 Yazar: Şerife Uslu

“SAGP” ifadesi ülkelerin kişi başına gelirlerinin doğru şekilde ortaya konabilmesi için önemli bir gösterge niteliğinde. Bilhassa arama motorlarında ülkelerin kişi başına gelirleri sorgulatıldığında karşılaşılan SAGP ifadesi okurların merakını celp ediyor. SAGP Doları nedir SAGP Doları kaç TL başlıklı haberimizde; SAGP ne demek, SAGP açılımı nasıl, 1 SAGP doları kaç TL ve 1 SAGP Doları kaç dolar gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

SAGP Nedir? SAGP Açılımı Nasıl?

SAGP; “Satın Alma Gücü Paritesi” ifadesinin baş harflerinden oluşan ifadedir. SAGP açılımı Satın Alma Gücü Paritesi olup; ülkelerin arasında yer alan fiyat düzeyi farklarının ortadan kaldırılarak tüm ülkelerin tek düzlemde değerlendirilmesini sağlayan paritedir. Ülke şartlarından kaynaklı ayrı fiyatlandırmayı ortadan kaldıran para birimi dönüştürmesi olan Satın Alma Gücü Paritesi ülkelerin mali durumlarının objektif olarak görülmesinde önemli bir araçtır. Kredi notu skalası anlamları, Kredi notu karşılığı için buraya göz atabilirsiniz.

SAGP Doları Nedir SAGP Doları Kaç TL? SAGP Doları Kaç Dolar?

Satın Alma Gücü Paritesi Doları, ya da kısa adı ile SAGP Doları ülkelerin para birimleri farklılıklarını ortadan kaldırıldığında ve bütün para birimlerinin tek bir çatı altında hesaplandığında ortaya çıkan para birimine verilen isimdir. SAGP Doları o ülkedeki yaşam şartlarının değerlendirilmesinde büyük öneme sahiptir.

Peki 1 TL kaç SAGP Doları, 1 SAGP Doları kaç TL, 1 Dolar kaç SAGP Doları, 1 SAGP Doları kaç dolar… Aslında bu soruların ekonomide karşılığı yoktur, zira; SAGP Doları fiyatı her ülke için ayrı değerlendirilir. Örneğin Türkiye’nin kişi başına düşen milli geliri 2017 yılı verilerinde 10.540 Amerikan Doları olarak ölçülürken, yine 2017 yılı Türkiye milli geliri SAGP Doları cinsinden 27.550 SAGP Doları olarak ölçülür. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin 2017 kişi başı milli geliri 59.531 Amerikan Doları olarak ölçülürken, Satın Alma Gücü Paritesi Doları bazında bu meblağ yine 2017 yılı için ABD’de 60.200 SAGP Doları olarak ölçülmektedir. Bu nedenle SAGP Doları değeri ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Tüm bunlar dikkate alınarak yine de okuyucuların sorularına cevap vermek gerekirse…

  • 2020 Ocak ayı itibari ile güncel kurla 1 SAGP Doları yaklaşık 0,985 Amerikan Doları’na eşittir.
  • 2020 Ocak ayı itibari ile güncel kurla 1 Dolar yaklaşık 1,013 SAGP Doları’na eşittir.
  • 1 SAGP Doları kaç TL 2020 yılında? 2020 Ocak ayı itibari ile güncel kurla 1 SAGP Doları yaklaşık 2,85 Türk Lirası’na eşittir.
  • 1 TL kaç SAGP Doları 2020 yılında? 2020 Ocak ayı itibari ile güncel kurla 1 TL yaklaşık 0,42 SAGP Doları’na eşittir.