Kredi Notu Skalası ve Anlamları

6 Ocak 2020 2 Yazar: Nilgün Ciğerci

Kredi notu, kredi puanı, kredi skalası… Nakit sıkışıklığı yaşayan, finansmana ihtiyaç duyan, yahut yatırım yapmak için likidite sağlamak isteyen herkesin ilk yaptığı şey bankalara kredi başvurusunda bulunmaktır. Bankaların ise kendilerine başvuran müşterileri hakkında ilk baktıkları gösterge kredi notudur. Bir başka deyişle Findeks notu yahut KKB skorudur. Kredi Notu Skalası ve Anlamları konusunda haberimizde detaylı bilgilendirme yapılmıştır.

Kredi Notu Mu, Findeks Notu Mu? Kredi Puanı Mı, KKB Skoru Mu?

Yukarıda bahsettiğimiz tabirlerin hemen hepsi aynı anlama gelmektedir. Bunu yazımızın detayında da bulabileceksiniz. Bu puanlar, kişinin adeta ekonomik karnesi konumundadır. Bankalar kredi verirken kişinin KKB puanına bakmaktadırlar. Buna göre kişinin ödeme alışkanlığı görülmekte ve kredi verilip verilemeyeceğine karar kılınmaktadır. Kredi notu düşük olana kredi vb. gibi kredi seçenekleri için de buraya göz atabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olarak 90’lı yılların ortasında 9 banka tarafından kurulan ve asıl amacı bankaların kendi içlerinde bilgi alabilecekleri bir havuz oluşturma olan yapı, yıllar içerisinde onlarca banka ve finans kuruluşunun katkısıyla büyüdü. Teknolojinin ve bankacılık sisteminin gelişmesi ile müşterilerin kredi bilgileri daha düzenli tutulmaya başlandı.

Ekonomisi gelişen ve piyasası genişleyen ülkemizde kredi talebi de her geçen gün artış gösterdi. Kredi talebi arttıkça vatandaşların bu konuda bilgi edinme istekleri ve arzuları da belirgin seviyede artı. Zira bankaya kredi başvurusunda bulunan hemen herkesin duyduğu bir kavram vardı; “kredi notu”.

Kredi Notu Skalası ve Anlamları

Öncelikle herkesin aklındaki bir karmaşayı düzeltelim ve akabinde kredi not skalasına bakalım. Kredi notu, kredi puanı, kredi skoru, Findeks notu, Findeks puanı, Findeks skoru, KKB puanı, KKB Skoru, KKB notu; bu tabirlerin aslında hepsi tek bir şeyi ifade ediyor. Müşterinin bankalar nezdindeki kredi geri ödeme alışkanlığının karşılığında aldığı notun adı, yukarıda saydığımız tabirlerin herhangi biri ile ifade edilebilir ve bu tabirlerin hepsi de doğrudur.

9 büyük banka tarafından kurulan KKB’nin daha sonra notunu öğrenmek isteyen müşterilerine hizmet vermesi için kurduğu Findeks’in bütün verileri resmi ve güvenilirdir. Kredi seçenekleri buradan incelenerek kredi notu düşük olana kredi, senetle kredi gibi seçeneklere göz atılabilir.

Kredi notu 1 ila 1900 aralığında değişmektedir. 1700 puan ve üstünün çok iyi olarak değerlendirildiği not skalasında, 1500 ila 1699 puan aralığında notu olan müşterilerin skoru “iyi” olarak tabir edilmektedir. 1300 ila 1499 aralığında notu olan müşteriler az riskli olarak değerlendirilirken, 800 ila 1299 aralığında notu olan müşteriler orta riskli durumdadır. 799 ve aşağısında puanı olan müşteriler ise sistemde çok riskli olarak tanımlanmaktadır.