Rutenyum Nedir? Rutenyum Nerede Kullanılır?

Rutenyum Nedir? Rutenyum Nerede Kullanılır?

4 Mayıs 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dünyanın en değerli madenleri arasında bulunan rutenyum platin grubu elementlerin en hafifidir. En değerli metallerden olan rutenyumun simgesi Ru’dur. Rutenyum atom numarası 44’tür ve geçiş metalleri arasında yer almaktadır. Rutenyum hakkında merak edilen rutenyum nedir, rutenyum nerede kullanılır, rutenyum kim buldu, rutenyum kaplama, rutenyum yüzük, rutenyum kullanım alanları, rutenyum fiyatı, rutenyum simgesi, rutenyum nerede bulunur, rutenyum 106 nedir, vs gibi konular hakkında detaylı bilgi yazının devamında yer almaktadır.

Rutenyum Nedir? Rutenyum Kim Tarafından Bulundu? Rutenyum Nerede Bulunur?

Rutenyum dünyanın en değerli metalleri arasında yer almaktadır. Platin grubu elementlerinden olan rutenyum 1844 yılında Alman kimyacı Karl Ernst Claus tarafından bulunmuştur. Claus rutenyumu ilk olarak Sibirya platin madenlerinde keşfetmiştir. Rutenyum Ural Dağları (Rusya) ve Amerika’da, daha az miktarda da olsa Kanada ve Güney Afrika’da da bulunmaktadır. Doğada az miktarda bulunan metalin kullanım alanları da oldukça kısıtlıdır. Rutenyum simgesi Ru, atom ağırlığı 101,07 ve yoğunluğu da 12,3’tür. Rutenyum 2400 santigrat derecede erimekte olup, havada kolaylıkla oksitlenmektedir.

Platin değeri, platin nerede bulunur, platin fiyatı vs gibi bilgiler için buraya göz atabilirsiniz.

Rutenyum gümüş renginde, pürüzlü ve sert bir yapıya sahiptir. Rutenyum yalnızca altın suyunda çözünebilmekte olup tuzları da 3, 4, 6, 7 değerlikli olabilmektedir. Bu tuzlar kırmızıya yakın kahverengimsi yahut yeşil renklidirler. Rutenyum tetroksit güçlü bir oksidasyon maddesidir.

Rutenyum Kullanım Alanları! Rutenyum Nerelerde Kullanılır?

Rutenyum doğada çok az miktarda bulunduğundan ve tehlikeli bir kimyasal madde olduğundan kullanım alanları da oldukça kısıtlıdır. Rutenyum katalizör olarak ve elektro sanayide kullanılmaktadır. Hava taşıtlarının yapımında yaklaşık yüzde 10 seviyesinde rutenyum içeren alaşımlar kullanılmaktadır. Doğada platin ile birlikte bulunan element; platin ve paladyum ile birlikte sert alaşımlar oluşturmaktadır. Platin ve paladyum elementlerini sertleştirmede kullanılan metal aynı zamanda kısıtlı da olsa göz tedavilerinde yumurta kabuklarının kalınlıklarının ölçümünde de kullanılabilmektedir.

Altından daha değerli metal var mı, altından değerli madenler hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Rutenyum platin ve paladyum alaşımları takı sektöründe kullanılabilmektedir. Rutenyum kaplama yüzük vs. gibi takılar bulunabilmektedir. Rutenyum alaşımları, dolma kalem uçları, elektrik kontakları, havacılık, petrol rafinerisi, seramik ve cam boyaları, film tabakaları, tıbbi cihazlar/ aletler, ölçüm aletleri, film tabakaları yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Rutenyum söz konusu alanlarda saf hali ile değil alaşım şeklinde kullanılmaktadır.

Rutenyum 106 Nedir?

Rutenyum 106, 1945 yılında Amerika’da yapılan nükleer silah testlerinde bulunan radyonükleidlerden biridir. 1980 yılında söz konusu radyonükleidlerin kullanımı Çin tarafından gerçekleştirilen testler neticesinde sona ermiştir. Radyonükleidler çevresel kanser riskini oluşturan etmenlerdir.

Rutenyum Fiyatı Ne Kadar?

Rutenyum’un günümüz piyasa koşullarında kilogram fiyatı 8037 ABD Doları’dır.

Osmiyum fiyatı, Osmiyum kullanım alanları, Osmiyum nerede bulunur, vs gibi merak ettikleriniz hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Dünyadaki Rutenyum Rezervi Ne Kadar? Türkiye’de Rutenyum Var Mı?

Dünyada bulunan toplam rutenyum rezervinin toplam 5 bin ton seviyesinde olduğu tahmin edilmektedir. Rutenyum yıllık üretiminin dünyada yaklaşık olarak 15- 20 ton seviyesindedir. Türkiye’de ise rutenyum rezervi bulunmamaktadır.