Dünyanın En Değerli Metallerinden Osmiyum Nedir?

Dünyanın En Değerli Metallerinden Osmiyum Nedir?

16 Ocak 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Osmiyum dünyanın en değerli 10 metali arasında yer almaktadır. Osmiyum simgesi Os, atom numarası 76 ve atom ağırlığı da 190,23 akb’dir. Osmiyum kaynama noktası 5027,0 santigrat derece, Osmiyum erime noktası ise 3045,0 santigrat derecedir. Osmiyum elementi doğada genellikle platin ile birlikte bulunur. Dünyanın en değerli metallerinden olan osmiyum hakkında en çok merak edilen, osmiyum kullanım alanları, osmiyum nerelerde bulunur, osmiyum nasıl anlaşılır, Türkiye osmiyum rezervi, osmiyum fiyatı, osmiyum özgül ağırlığı nedir, vb gibi konuları hakkında detaylı bilgi yazının devamında ye almaktadır.

Dünyanın En Değerli Metallerinden Osmiyum Özellikleri!

Os simgeli osmiyum metali doğada genellikle platin metali ile birlikte bulunmaktadır. Doğada bulunan en ağır yoğunluklu metal olarak bilinen osmiyum özgül ağırlığı yaklaşık 22,6 g/cm³’tür. Osmiyum 1800’lü yılların başında Smithson Tenant tarafından bulunmuştur. Osmiyum platin yataklarında zor bulunan ve platin yatağının kalitesini artıran bir elementtir. Oksitlenmeye ve korozyona karşı dayanıklı oluşunun yanı sıra doğada nadir bulunuşundan dolayı osmiyum değerli metaller grubuna girmektedir.

Paladyum nedir, paladyum nerelerde bulunur, paladyum kullanım alanları hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.

Osmiyum hakkında yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan kromitit metalinin ortalama olarak 80- 100 ppb seviyesinde osmiyum barındırdığı ve bunun yanı sıra toplam PGE içeriklerinin de ortalama 250- 300 ppb civarında osmiyum bulundurmaktadır.

Osmiyum Kullanım Alanları!

Osmiyum nerelerde kullanılır sorusu söz konusu metal hakkında en çok merak edilenlerden biridir. Osmiyum oksit hali osmiyum tetraoksit (Os04) parmak izi tespitinde ve dokuma boyacılığında kullanılmaktadır. Osmiyum alaşımları elektrik kontakları, dolma kalem ucu, iyi derecede duraylılık ve sertlik gerektiren diğer alanlarda kullanılmaktadır. Osmiyum tetraoksit zehirleyici bir maddedir. Osmiyum metalik formda iken yüksek sıcaklıklarda dahi parlak ve kırılgandır. Bunun yanı sıra osmiyumun toz halini elde etmek daha kolaydır lakin toz halinde bulunan osmiyum hava ile temas ettiğinde osmiyum tetraoksit oluşturmaktadır ki osmiyumun bu hali oldukça zehirleyicidir. Osmiyumun oksit bileşeni zehirleyici olduğundan dolayı nadiren kullanılmaktadır. Osmiyumun en geniş kullanım alanı ise diğer metallerle birlikte çok sert alaşımların meydana getirilmesidir.

Platin nedir, platin nerelerde kullanılır, platin özellikleri hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.

Osmiyumun kuvvetli bir oksidan olması ve bu özelliği sayesinde yağları tutması hasebiyle biyolojik zarların onarılmasında kullanılabilmektedir. Osmiyum ayrıca mikroskopta incelenmek üzere yağlı doku preparatların boyanmasında kullanılmaktadır. Tıpta cerrahi protezlerde yüzde 90 platin yüzde 10 osmiyum alaşımı kullanılmaktadır.

Osmiyum Nerelerde Bulunur? Osmiyum Türkiye’de Nerede Bulunur?

Platin grubu metaller yani platin, paladyum, iridyum, rutenyum, rodyum ve osmiyum metalleri ilk olarak genellikle magmatizmanın değişik evrelerinde bulunmaktadırlar. En çok bulundukları diğer bölge ise pleaser yataklarında bulunmaktadırlar. Dünyada platin grubu metal yatakları öncelikle Güney Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Kanada’da yoğunlaşmıştır. Platin grubu metal üretimin yüzde 98’lik kısmı söz konusu ülkelerin elindedir.

Ülkemizde bilinen bir platin grubu metal kaynağı olmadığı söylenmekle birlikte, 127.000 ton seviyesinde bir osmiyum kaynağı olduğu da dile getirilmektedir. Türkiye osmiyum rezervi bu seviyede iken son verilere göre Bulgaristan’da ise 2.500 tonluk osmiyum bulunduğu bildirilmektedir.

Osmiyum Nasıl Anlaşılır?

Osmiyum alanında uzman kişiler tarafından tanınabilmektedir.

Osmiyum Fiyatı Ne Kadar?

Bilindiği üzere osmiyum kıymetli madenler arasında yer almaktadır. Günümüz piyasa koşullarına göre osmiyum gram fiyatı 12,65 Euro ya da 14 dolardır. Osmiyum kg USD 14000 dolar seviyesindedir.