Paladyum Nedir Paladyum Fiyatı 2020

Paladyum Nedir Paladyum Fiyatı 2020

13 Ocak 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Kıymetli metallerden olan paladyum, periyodik cetvelde geçiş elementleri arasında yer almaktadır. Doğada katı halde bulunan paladyum gümüşi beyaz renktedir ve platine benzemektedir. Paladyum dünyanın en kıymetli 2. madeni olarak bilinmektedir. Paladyum nedir Paladyum fiyatı 2020 yılı itibari ile 65 bin doları (kg) aşmıştır.

Paladyum Nedir Paladyum Fiyatı 2020

Dünyanın 2. pahalı metali olan Paladyum’un kilogram fiyatı 65.608 dolardır. Paladyum periyodik cetvelde Pd sembolü ile gösterilmektedir. Atom numarası 46, atom ağırlığı ise 106,42 olan Paladyum beyaz altın elde edilmesinde kullanılmaktadır. Dünyanın en değerli metalleri listesi; rodyum, iridyum, altın ve paladyum şeklinde devam etmekte yani paladyum dünyanın en değerli dördüncü metali olarak adını listeye yazdırmaktadır. Altından değerli madenler, dünyanın en değerli 10 madeni için buraya göz atabilirsiniz.

Paladyum Özellikleri

Paladyum güncel fiyatı pek çok etkene bağlı olarak düşmekte ya da artmaktadır. Paladyum gümüşten daha parlak bir metaldir ve nikelden daha fazla hidrojen gazını çözmektedir. Bir levha halinde bulunan paladyum hidrojen haricindeki hiçbir gazı geçirmemektedir.

Paladyum Ne Zaman Bulundu? Paladyum’u Kim Buldu? Paladyum Nerede Bulunur?

Paladyum 1803 yılında bulunmuştur. Paladyum Willian Hyde Wollaston tarafında bulunmuştur. Paladyum genellikle Güney Afrika, Ural Dağları, Avustralya, Etiyopya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’da diğer değerli metaller (altın, rodyum, vb.) ile birlikte bulunmaktadır. Paladyum üretimi en çok Rusya, Güney Afrika, Kanada ve İngiltere’de yapılmaktadır. Türkiye Paladyum kaynakları yönünden zengin bir ülke değildir. Paladyum satışı ve Paladyum ticareti Türkiye’de 1991 yılından itibaren serbestleşmiştir.

Paladyum Kullanım Alanları

Paladyum esas itibarı ile otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Katalitik konvertör olarak araçların egzozlarından çıkan zehirli gazları daha az zehirli gazlara dönüştürmektedir. Paladyum mücevher yapımında, dişçilikte, cerrahi aletlerin yapımında, saat tamirciliğinde, kan şekeri testi çubuklarının yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Paladyum araba yapımı başta olmak üzere geniş bir alanda faydalanılan bir madendir. Paladyum yüzük yapımında da tercih edilmektedir. Paladyum kimyada pek çok alanda da önemli bir madendir. Dünyanın en değerli madenlerine göz atmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.