Altından Daha Değerli Madenler 2020 Dünyanın En Pahalı Madenleri

Altından Daha Değerli Madenler 2020 Dünyanın En Pahalı Madenleri

13 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dünyanın en pahalı şeyleri şüphesiz yer altı kaynakları. Yer altı madenleri dünyanın en pahalı şeyleri olarak ön plana çıkıyor. Dünyanın en pahalı şeyi denildiğinde de akla ilk gelen madde ya da maden genellikle altın oluyor. Oysa bilinenin aksine bu bilgi doğru değil. Altın dünyanın en değerli maddelerinden biri olmasına rağmen en pahalısı ya da en değerlisi konumunda bulunmuyor. Altından daha değerli maden, hatta altından daha değerli madenler 2020 yılı itibari ile liste halinde haberimizde derlenmiştir.

Altından Daha Değerli Madenler 2020

Altından daha değerli maden birden fazla. O nedenle altından daha değerli madenler demek yanlış olmaz. Altından daha değerli madenler Rodyum, İridyum ve Paladyum olarak ön plana çıkıyor. Bu iki madeni ise altın takip ediyor. Dünyanın en pahalı şeyleri olan madenlerle ilgili liste güncel olarak aşağıdaki gibidir. İşte altından daha değerli maden ve madenler listesi…

Dünyanın En Pahalı Şeyleri! Altından Daha Değerli Madenler!

1- Dünyanın En Değerli Madeni Rodyum: Dünyanın en pahalı madeni ya da dünyanın en pahalı şeyi sıralamasında ilk sırada Rodyum yer alıyor. 2020 yılı itibari ile Rodyum’un kilosu 73.809 Amerikan Doları karşılığında işlem görüyor. Rodyum hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

2- Altından daha pahalı maden yalnızca Rodyum değil. Dünyanın en pahalı şeyi listesinde 2. sırada Paladyum yer alıyor. 2020 yılı itibari ile Paladyum’un kilosu 65.708 Amerikan Doları’ndan işlem görüyor. Paladyum hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

3- Dünyanın en pahalı şeyleri listesinde üçüncü sırada İridyum bulunuyor. 2020 yılı itibari ile İridyum kilosu 50 bin Amerikan Doları değerinde. İridyum hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

4- Altın dünyanın en pahalı şeyi olarak yüzyıllar boyunca bilinse de, hali hazırda altın dünyanın en pahalı 4. madeni konumunda bulunuyor. 2020 yılı itibari ile Altının kilosu 49.969 Amerikan Doları’na karşılık geliyor.

5- En çok bilinen değerli metallerden birisi olan Platin, dünyanın en değerli şeyleri listesinde 5. sırada bulunuyor. 2018 yılı itibari ile platinin kilosu 35.063 Amerikan Doları düzeyinden işlem görmekte.

Dünyanın en pahalı madenleri sıralamasında 6.lığı kilo başına yaklaşık 13 bin dolarlık değeri ile Osmiyum alırken, 7.liği ise kilo başına yaklaşık 10 bin dolarlık değeri ile Rutenyum almaktadır. Dünyanın en değerli şeyleri arasında 8.likte Renyum yer alırken, 9.lukta Germanyum ve 10.lukta da Gümüş bulunmaktadır. Altından daha değerli madenler 2020 yılı itibari ile bu şekildedir, altın nasıl çıkartılır konusunda bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.