Makedonya Para Birimi Nedir Makedonya Dinarı (Denarı)

Makedonya Para Birimi Nedir Makedonya Dinarı (Denarı)

11 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Makedonya Balkanlar’da etrafı tamamen kara sınırları ile çevrili bir ülkedir, hiçbir denize kıyısı yoktur. Makedonya Avrupa Birliği’ne üye değildir. Avrupa Birliği üyelik başvurusu yapmıştır ve Avrupa Birliği ile müzakereleri 2005 yılından bu yana devam etmektedir. Makedonya’nın resmi adı Makedonya Cumhuriyeti’dir. Bununla birlikte Makedonya’nın adının, Yunanistan’ın itirazı üzerine Kuzey Makedonya olarak değiştirilmesi gündemdedir. Makedonya ekonomisi, Makedonya para birimi nedir ve Makedonya Dinarı (Denarı) hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Makedonya ekonomisi, Makedonya para birimi ve Makedon Denarı hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Makedonya Para Birimi Nedir Makedonya Dinarı (Denarı)! Makedonya Euro Mu Kullanıyor? Makedon Denarı Nedir? Makedon Denarı Hakkında! Makedon Denarı Kaç TL? Makedon Denarı Ne Kadar? Makedon Denarı Alt Birimi Nedir? Makedon Denarı Kuruşu! Makedon Denarı Sembolü Nedir? Makedon Denarı Kısaltması Nedir? Makedon Denarı Numarası Nedir? Makedon Denarı Kodu Nedir? Makedon Denarı Banknotları Nelerdir? Makedon Denarı Banknotları! Makedon Denarı Madeni Paraları Nelerdir? Makedon Denarı Madeni Paraları! Makedonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Makedonya da Maaşlar Ne Kadar? Makedonya Milli Geliri Ne Kadar? Makedonya Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Makedonya Para Birimi Nedir? Makedonya Euro Mu Kullanıyor?

Makedonya Avrupa Birliği’nde değildir. Aynı Zamanda Makedonya Euro Bölgesi’nde de değildir. Makedonya para birimi Denar’dır. 1992 yılından beri kullanılmaktadır. Makedonya Denarı Makedonya resmi para birimi konumundadır. Orta Doğu ülkelerinde yoğun olarak kullanılan Dinar’ın Avrupa versiyonu denilebilir Denar için.

Makedon Denarı Nedir? Makedon Denarı Hakkında!

Makedon Denarı Makedonya’nın resmi para birimidir. Makedonya Denarı 1926 yılından bu yana kullanılan bir para birimidir. Makedon Denarı İngilizce Macedonian Denar şeklinde tabir edilirken, yerel dilde ise Македонски денар ya da Makedonski denar şeklinde kullanılır. Makedon Denarı tekili denar ve çoğulu “Denari” şeklinde yazılmaktadır. Makedon Denarı Makedonya Merkez Bankası National Bank of the Republic of Macedonia tarafından basılmaktadır.

Makedon Denarı Kaç TL? Makedon Denarı Ne Kadar?

Makedon Denarı 0,12 Türk Lirası’na denktir. Bir diğer ifadeyle 1 Türk Lirası takribi olarak 8,4 Makedon Denarı değerindedir.

Makedon Denarı Alt Birimi Nedir? Makedon Denarı Kuruşu!

Makedon Denarı alt birimi “deni” olarak ifade edilir. 100 Makedonya Denisi 1 Makedon Denarı’na eşit konumdadır.

Makedon Denarı Sembolü Nedir? Makedon Denarı Kısaltması Nedir?

Makedon Denarı sembolü den ya da ден olarak kullanılmaktadır. Makedon Denarı kısaltması olarak da MKD kullanılmaktadır.

Makedon Denarı Numarası Nedir? Makedon Denarı Kodu Nedir?

Makedon Denarı numarası 807’dir. Makedonya Denarı kodu MKD’dir.

Makedon Denarı Banknotları Nelerdir? Makedon Denarı Banknotları!

Makedon Denarı banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 10 Makedon Denarı ya da denari
 • 50 Makedon Denarı ya da denari
 • 100 Makedon Denarı ya da denari
 • 200 Makedon Denarı ya da denari
 • 500 Makedon Denarı ya da denari
 • 1000 Makedon Denarı ya da denari
 • 2000 Makedon Denarı ya da denari
 • 5000 Makedon Denarı ya da denari

Makedon Denarı Madeni Paraları Nelerdir? Makedon Denarı Madeni Paraları!

Makedon Denarı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 denari
 • 2 denari
 • 5 denari
 • 10 denari
 • 50 denari

Makedonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Makedonya da Maaşlar Ne Kadar?

Makedonya’da asgari ücret 240 Euro dolaylarındadır. Makedonya’da ortalama maaşlar 350 Euro civarındadır.

Makedonya Milli Geliri Ne Kadar? Makedonya Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Makedonya’da enflasyon yüzde -0,2’dir. Makedonya’nın ekonomik durumu Avrupa ortalamasının altında olmasına rağmen, kötü sayılmaz. Makedonya kişi başına milli geliri 6 bin dolar düzeyindedir. Avrupa Serbest Ticaret Birliği nedir, EFTA nedir yazımıza buradan göz atabilirsiniz.